Soja jest jednoroczną rośliną oleistą z rodziny motylkowatych. Pochodzi z Azji, gdzie od wieków stanowiła podstawę pożywienia. Już 3 tysiące lat p.n.e. była uprawiana w środkowych Chinach jako ważna roślina jadalna, jedna z pięciu świętych, którym oddawano cześć. Obecnie w bardzo dużej liczbie odmian spotyka się ją na całym świecie; najbardziej rozpowszechniła się w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indonezji.
- Dietetyka naturalna
- Terapie naturalne
- Niemowlęta i dzieci
- Choroby skóry i włosów
- Choroby uszu, nosa, gardła i ust
- Układ rozrodczy żeński
- Układ pokarmowy
- Układ limfatyczny
- Choroby oczu
- Układ moczowy
- Układ rozrodczy męski
- Układ hormonalny
- Środek spożywczy
- Zdrowa żywność
- Układ nerwowy
- środek spożywczy
- Układ oddechowy
- Układ ruchu
- Ziołolecznictwo
- układ krążenia
- Choroby
Szałwia jest wieloletnią rośliną zieloną lub krzewinką z rodziny wargowych. Na świecie istnieje około 500 jej gatunków, w Polsce występuje 6. W stanie dzikim rośnie w basenie Morza Śródziemnego, na Krymie, w Azji Mniejszej i Syrii. Była uprawiana już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie ceniono jej właściwości lecznicze i przyprawowe. Dziś uprawiana jest w całej Europie, na suchych wapiennych glebach, w nasłonecznionych miejscach.
Szczaw to roślina zielona, najczęściej wieloletnia, lub półkrzew z rodziny rdestowatych. Spotyka się go przed wszystkim na półkuli północnej, w umiarkowanej strefie klimatycznej, głównie w Europie Północnej, rzadziej w Południowej. Spośród około 150 gatunków w Polsce występuje około 20. Najpopularniejsze to szczaw polny oraz szczaw zwyczajny; rosnący w rowach i na łąkach, ale także uprawiany na polach i w szklarniach.
Szczypiorek to roślina cebulowa z rodziny liliowatych. Rośnie dziko w Europie i Azji, bywa też uprawiana. Ma cienkie, delikatne i intensywnie zielone liście, długości 15-20 cm. Wyrastają z poziemnych łodyg, są wewnątrz puste, na przekroju okrągłe. Po ścięciu odrastają. Liście i pędy kwiatostanowe są jadalne. Szczypiorek był znany i ceniony już w starożytności. Bardzo popularną rośliną przyprawową stał się w średniowieczu.
Szparagi to roślina z rodziny liliowatych. Istnieje około 150 gatunków tych rozdzielnopłciowych bylin. Mają one kłącze, mięsiste korzenie, przekształcone w łuski i liście i niepozorne kwiaty. Owocem jest kulista jagoda. Kilka gatunków uprawia się jako rośliny ozdobne (asparagusy). W tak zwanych szparagarniach uprawiany jest szparag lekarski, który rośnie dziko w Europie i Azji.
Szpinak to jedno lub dwupienna roślina warzywna z rodziny komosowatych. W stanie dzikim nie występuje, uprawia się go powszechnie w gruncie oraz w szklarniach i jest dostępny przez cały rok: wiosną i latem – świeże, młode listki, jesienią i zimą – mrożone. Ma do 70 cm wysokości, kwiaty zebrane w niepozorne kłosy. Rozety liściowe są bardzo wartościowe – zawierają witaminy A, B i C, karoten oraz sole mineralne, zwłaszcza żelazo i wapń, jednak pierwiastki te są trudno przyswajane ze względu na zawarty w szpinaku kwas szczawiowy.
Śliwka to owoce drzew i krzewów z rodziny różowatych. Spotyka się je głównie na półkuli północnej, w strefie klimatu umiarkowanego. Istnieje kilka tysięcy odmian uprawianych wielu gatunków, stąd duża różnorodność ich wyglądu. Za najcenniejsze i mające największe znaczenie gospodarcze uznaje się euroazjatyckie odmiany śliwy domowej. Uprawia się ją w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Azji.
Śliwki suszone otrzymuje się ze śliwek dowolnej, nie psującej się w trakcie suszenia odmiany. Najlepiej nadają się do tego uprawiane we Francji śliwki z Agen, które mają delikatne skórki i słodki, jędrny miąższ. W Polsce wykorzystuje się węgierki. Suszone nie tracą swoich wartości.
Truskawka jest byliną z rodzaju poziomek, która powstała w Europie na początku XVIII wieku ze skrzyżowania gatunków poziomek z Ameryki Południowej – wirginijskiej i chilijskiej. Pod koniec XIX wieku wyhodowano odmiany powtarzające, tzw. truskawki czterech sezonów, które miały duże owoce. Obecnie truskawka jest powszechnie uprawiana w krajach klimatu umiarkowanego i ma prawie 2000 odmian.
Trybula ogrodowa jest jednoroczną rośliną z rodziny baldaszkowatych. Jej uprawy rozpowszechnili w Europie starożytni Rzymianie. Rośnie dziko w Europie i Azji. Jest bardzo popularna w Azji Mniejszej, na Kaukazie, w Iranie, Armenii, Turkmenii, w zachodniej Syberii. Stała się przysmakiem kuchni francuskiej. W Polsce znana jest od dawna, ale mało rozpowszechniona; jako pozostałość dawnych upraw przydomowych zachowała się zdziczała, głównie na Śląsku i w Wielkopolsce.
Tymianek pospolity to roślina uprawna z rodziny warugowatych. W stanie naturalnym spotyka się tymianek w basenie Morza Śródziemnego, gdzie jest powszechnie uprawianym w ogrodach i doniczkach. Był znany już w starożytności Grecy cenili go jako lek, kadzidło i przyprawę a w Rzymie był używany do celów kulinarnych. Poza Alpy dotarła w XI wieku.
Wanilia to nadrzewne pnącze z rodziny storczykowatych. W lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Występują około 50 gatunków tej rośliny. Popularnym gatunkiem jest wanilia plaskolistna, uprawiana na obszarach strefy międzyzwrotnikowej, niekiedy w szklarniach.