Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Szparagi

14-08-2015

Szparagi to roślina z rodziny liliowatych. Istnieje około 150 gatunków tych rozdzielnopłciowych bylin, Mają one kłącze, mięsiste korzenie, przekształcone w łuski i liście i niepozorne kwiaty. Owocem jest kulista jagoda. Kilka gatunków uprawia się jako rośliny ozdobne (asparagusy). W tak zwanych szparagarniach uprawiany jest szparag lekarski, który rośnie dziko w Europie i Azji. Do celów medycznych wykorzystuje się pędy i kłącza, częścią jadalną są młode pędy – grube, wysokości 25-30 cm, białe lub zielone. Szparagi są warzywem znanym od wieków – uprawiano je już ponad 2 tys. lat temu, w medycynie wykorzystywano od XVI w. Zawierają błonnik, a przede wszystkim są cennym źródłem witaminy A, B i C – 100 g dostarcza 30% dziennego zapotrzebowania na witaminę C i 20 % zapotrzebowania na witaminę A. Ważnymi składnikami są też kwas foliowy oraz żelazo
Szparagi są bardzo smacznym warzywem, stanowią delikatną przekąskę, podnoszą walory smakowe zup. Po umyciu, odcięciu stwardniałych końców i obraniu włóknistej skórki i wkłada się je do zimnej wody ( nie czernieją). Związane w pęczki wrzuca się do osolonego wrzątku i gotuje pod przykryciem. Bardzo smaczne są też ugotowane na parze, polane oliwą z oliwek lub stopionym masłem. Zawarty w szparagach niegroźny związek siarki, który ma dość intensywny zapach, zostaje wydalony wraz z moczem. Wartość energetyczna 100 g szparagów wynosi 20 kcal.

Szparagi są szczególnie polecane kobietom w ciąży – korzystnie działają na rozwój płodu oraz zapobiegają wadom wrodzonym.

Stosowane wewnętrznie

Maja działanie moczopędne, pomagają w leczeniu zapaleń pęcherza moczowego. Likwidują zaparcia – są lekko przeczyszczające. Wspomagają leczenie artretyzmie i reumatyzmu. Zmniejszają obrzęki wywołane chorobą serca oraz występujące w kobiet dolegliwości przed i w trakcie miesiączki. Zapobiegają zakażeniom i je zwalczają. Ułatwiają wchłanianie żelaza oraz działają przeciwutleniająco, usuwając wolne rodniki. Dzięki dużej zawartości witaminy A zapobiegają tzw. kurzej ślepocie (słabemu widzeniu w ciemności). Mają też łagodne działanie uspokajające. Odwar z korzeni i kłaczy szparagów może być stasowane w celu poprawy nastroju oraz jako środek zapobiegający impotencji.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.