Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Szałwia zwyczajna

14-08-2015

Szałwia jest wieloletnią rośliną zieloną lub krzewinką z rodziny wargowych. Na świecie istnieje około 500 jej gatunków, w Polsce występuje 6. W stanie dzikim rośnie w basenie Morza Śródziemnego, na Krymie, w Azji Mniejszej i Syrii. Była uprawiana już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie ceniono jej właściwości lecznicze i przyprawowe. Dziś uprawiana jest w całej Europie, na suchych wapiennych glebach, w nasłonecznionych miejscach. W Polsce najczęściej spotkać można rosnącą dziko na łąkach, w zaroślach i przydrożach, jajowatych liściach i fioletowoniebieskich kwiatach. Powszechnie uprawiana jest natomiast szałwia lekarska, mocno pachnąca (zapach przypomina kamforę), rozgałęziona krzewina, osiągająca 70 cm wysokości. Ma silny system korzeniowy, lancetowate, omszone, szarozielone liście, okazałe fioletowe, rzadziej białe kwiaty. Kwitnie od czerwca do lipca. We wszystkich nadziemnych częściach rośliny, głównie w liściach i kwiatach, znajdują się gruczoły olejkiem eterycznym ( z toksycznym tujonem). Szałwia ma też duże ilości garbników gorycze – jej smak jest korzenny, cierpki i gorzki. Zawiera również związki estrogeny, żywice, witaminy B1 i C.
Wysuszone liście szałwii są ważnym surowcem leczniczym o wielostronnym działaniu, stosowanym jako napar do picia, płukania, przemywania, okładów, a także jako składniki mieszanek ziołowych, świeże, a także suszone, sproszkowane liście szałwii znajdują zastosowanie w kuchni jako przyprawa. W całości lub siekane dodaje się je wraz z innymi ziołami do potraw mięsnych oraz świeżych i marynowanych warzyw.
Kilka gatunków szałwii uprawia się jako rośliny ozdobne, np. szałwię ogrodową, zwaną czerwoną.

Stosowana wewnętrznie
Szałwia lekarska stosowana jako przyprawa pomaga w zaburzeniach żołądka i jelit, ułatwia trawienie – pobudza tworzenie żółci i soków żołądkowych, czynności wątroby; ma działanie wzmacniające, bakteriobójcze, przeciwzapalne i ściągające; pomaga w leczeniu biegunki, nerwicy żołądka, nieżytu górnych dróg oddechowych, cukrzycy i reumatyzmu; działa przeciwpotnie.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.