Darmowa dostawa już od 250 zł

Arterioskleroza, czyli miażdżyca tętnic
Arterioskleroza, czyli miażdżyca tętnic

Zmiany chorobowe obejmują duże i średnie naczynia krwionośne, polegają na tworzeniu i osadzaniu się płytek miażdżycowych na wewnętrznych ściankach tętnic. Prowadzi to do zwężenia naczynia i do obniżenia wytrzymałości jego ścianek, w wyniku czego może dojść do powstania tętniaka, grożącego pęknięciem.

Czytaj dalej
Białaczka
Białaczka

Białaczka, czyli choroba nowotworowa białych ciałek krwi, jest stanem, w którym dochodzi do niekontrolowanego mnożenia się leukocytów. Leukocytami nazywamy właśnie białe krwinki, stąd inna nazwa choroby – leukemia. W warunkach prawidłowych leukocyty są odpowiedzialne za ochronę organizmu przed zakażeniami. Niszczą bakterie, które wnikają do naszego organizmu.

Czytaj dalej
Dusznica bolesna
Dusznica bolesna

Dusznica bolesna, inaczej dławica piersiowa, jest chorobą związaną z zaburzeniami tętnic wieńcowych serca.
Atak choroby jest spowodowany zbyt małym dostarczeniem krwi, a więc i tlenu, do pracującego mięśnia sercowego. To zbyt małe zaopatrzenie w krew wynika z nadmiernego zwężenia unaczyniających serce tętnic wieńcowych. Zmniejszenie przekroju naczynia związane jest najczęściej z obecnością blaszki miażdżycowej na jego wewnętrznej ścianie.

Czytaj dalej
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie należy do najpowszechniejszych obecnie chorób, ale jest to też dolegliwość trudna do leczenia i trzeba ją leczyć przez całe życie, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do groźnych chorób serca i krążenia.
Utrzymujące się wysokie nadciśnienie powoduje postępującą degradację naczyń co zwiększa ryzyko zapadalności na choroby serca i nerek oraz wystąpienia udaru mózgu.

Czytaj dalej
Niewydolność serca
Niewydalność serca

Niewydolność serca jest bezpośrednim skutkiem choroby serca lub innych chorób. Istotą choroby jest niezdolność mięśnia sercowego do efektywnej pracy. Następstwem tego może być zmniejszenie przepływu krwi przez organizm oraz gromadzenie się płynu w przestrzeni pozanaczyniowej. Czasami niewydolność serca odnosi się tylko do jednej komory i wtedy mówimy o niewydolności prawokomorowej lub lewokomorowej.

Czytaj dalej
Odmrożenia
Odmrożenia

Są to zmiany chorobowe skóry, wywołane reakcją podskórnych naczyń krwionośnych na niską temperaturę. Pod wpływem zimna, aby zatrzymać ciepło, naczynia krwionośne zdrowego człowieka kurczą się, co objawia się blednięciem skóry. Jeżeli temperatura jest wyjątkowo niska, może dojść do odmrożenia.

Czytaj dalej
Wybroczyny (Plamica)
Wybroczyny (Plamica)

W prawidłowych warunkach cała krew znajduje się w naczyniach krwionośnych. W wypadkach, gdy krew z naczyń przemieści się pod skórę, do tkanki podskórnej lub błon śluzowych, widoczne są zasinienia. Istotą plamicy jest uszkodzenie lub nadmierna przepuszczalność ścian drobnych tętniczek i żył.

Czytaj dalej
Zakrzepica - zakrzepowe zapalenie żył
Zakrzepica - zakrzepowe zapalenie żył

Ta groźna choroba dotyczy żył powierzchniowych bądź głębokich. Polega na wystąpieniu stanu zapalnego odcinka żyły z powstaniem zakrzepu. Niekiedy najpierw wytwarza się skrzeplina, a proces zapalny pojawia się później. Najczęściej schorzenie to obejmuje okolicę miednicy i kończyn dolnych.

Czytaj dalej
Chromanie przestankowe
Chromanie przestankowe

Chromanie przestankowe jest objawem towarzyszącym przewlekłemu niedokrwieniu kończyn dolnych. Polega on na występowaniu silnego bólu nóg po przejściu niewielkiej odległości, zwanej dystansem chromania. Ten silny ból, zmuszający chorego do zatrzymania się spowodowany niedokrwieniem się na skutek zmian miażdżycowych w tętnicach.

Czytaj dalej
Nadciśnienie tętnicze nerkopochodne
Nadciśnienie tętnicze nerkopochodne

Uważa się, że na nadciśnienie tętnicze cierpi co 4. dorosły Polak. Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe stwierdza się w 1 przypadku na 100 cierpiących na to schorzenie. Nadciśnienie nerkopochodne jest to nadciśnienie tętnicze, do którego dochodzi na skutek niedokrwienia jednej lub obu nerek. Następstwem niedokrwienia nerki jest uruchomienie mechanizmów prowadzących do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Czytaj dalej
Hemochromatoza
Hemochromatoza

Jest to dość rzadko spotykana choroba, którą cechuje nadmierne wchłanianie żelaza w jelitach i nadmierne w związku z tym odkładanie się związków żelaza we wszystkich tkankach organizmu, a zwłaszcza w wątrobie i trzustce.

Czytaj dalej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium