Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Nadciśnienie tętnicze

01-07-2013

Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem bardzo skomplikowanym o różnorodnej etiologii. Dominującą rolę odgrywają zaburzenia autonomicznego układu nerwowego oraz układu renina - angiotestyna - angiotensynogen (RAA). głównym objawem schorzenia jest podwyższone ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mm Hg (wg WHO)
Nadciśnienie należy do najpowszechniejszych obecnie chorób , ale jest to też dolegliwość trudna do leczenia i trzeba ją leczyć przez całe życie, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do groźnych chorób serca i krążenia.
Utrzymujące się wysokie nadciśnienie powoduje postępującą degradację naczyń co zwiększa ryzyko zapadalności na choroby serca i nerek oraz wystąpienia udaru mózgu. Z drugiej strony rzadko, która dolegliwość tak dobrze reaguje na łagodne metody naturalnej medycyny, w wielu wypadkach można wręcz zrezygnować z leków chemicznych.

Nadciśnienie niemal zawsze łagodzone jest za sprawą bardziej naturalnego trybu życia i diety. Dzięki nim można znacznie zmniejszyć ilość zażywanych leków.

Najwyższe ciśnienie krwi panuje w dużych tętnicach w pobliżu serca, które jest główną pompą tłoczącą krew i wytwarzającą ciśnienie.

Przyczyna nadciśnienia

Istotna przyczyna nadciśnienia tętniczego nie została definitywnie ustalona i nadal istnieje w tej sprawie dużo hipotez i różnych spekulacji.Często zdarzają się przypadki nadciśnienia z powodu przeżyć psychicznych i zdenerwowania. U większości pacjentów występuje tzw. samoistne nadciśnienie tętnicze, to znaczy, że nie można jednoznacznie określić jego przyczyny. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia jest wyższe u osób otyłych, nadużywających alkoholu i u diabetyków.

U niewielkiej ilości chorych nadciśnienie tętnicze może być spowodowane:

 • cukrzycą i innymi schorzeniami
 • chorobami nerek
 • ciążą
 • zażywaniem niektórych leków, np. antykoncepcyjnych lub sterydów

Objawy

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, choroba nadciśnieniowa często przebiega bezobjawowo.

W początkowej fazie choroby chory skarży się na bicie serca, ból głowy , szum w uszach, bezsenność i zmęczenie. Ból głowy lokuje się głównie u podstawy czaszki lub obejmuje czoło. W późniejszym okresie może zostać zaatakowane serce, nerki i układ nerwowy.

Nie leczone nadciśnienie ma tendencje do powolnego, lecz stałego narastania w ciągu wielu lat.

Czasem jednak dochodzi do gwałtownego skoku ciśnienia tętniczego, z ciśnieniem rozkurczowym przekraczającym 1300 mm Hg, a skurczowym sięgającym 250 mm Hg lub wyżej. Taki stan może utrzymywać się przez szereg godzin i dni. Nagły wzrost ciśnienia może być sygnałem nadciśnienia złośliwego. Choć występuje rzadko, wymaga natychmiastowego leczenia, grozi bowiem uszkodzeniem naczyń krwionośnych w nerkach, gałkach ocznych lub mózgu. Nie leczone może się skończyć śmiercią w ciągu 6 miesięcy.

Normy ciśnienia:
 

Wiek Normy ciśnienia w mm HG skurczowe / rozkurczowe
mężczyźnikobiety
noworodek

1 rok

10 lat

15 lat

20 lat

30 lat

50 lat

60 lat

80 lat

77/42

96/66

103/69

112/76

123/76

126/79

135/83

142/85

145/82

77/42

96/66

103/70

112/76

116/72

120/75

137/84

144/85

157/83

 

Naturalne metody leczenia nadciśnienia tętniczego

 • Akupunktura- za jej pomocą można zidentyfikować pola, w których przepływ energii jest zablokowany. Na wybór sposobu leczenia wpływa styl życia i sposób odżywiania pacjenta oraz uwarunkowania dziedziczne
 • Akupresura - bardzo dobre wyniki w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jednakże należy ją stosować pod kontrolą lekarza
 • Dietetyka - dieta dla osoby z podwyższonym ryzykiem choroby nadciśnieniowej powinna składać się z dużej ilości owoców i warzyw. Dobrze jest stosować olej rybny do przyrządzenia potraw. Ważne jest ograniczenie spożywania tłuszczów i słodyczy. Przy opracowaniu właściwej diety należy brać pod uwagę przyczyny powstania choroby
 • Leki kwiatowe Bacha - wpływają korzystnie zwłaszcza w przypadku nadciśnienia spowodowanego przeżyciami psychicznymi i zdenerwowaniem
 • Naturoterapia - prawdopodobnie zasugeruje dietę nie zawierającą tłuszczów zwierzęcych, soli, słodyczy oraz środków stymulujących, takich jak kofeina i nikotyna. Dietę opracowuje się indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając stadium zaawansowania choroby, przyczynę choroby, zapotrzebowanie organizmu na pewne mikroelementy zwłaszcza na magnez i potas.
 • Technika Alexandra - rezultatem jej stosowania jest znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego. Napięcie mięśni utrudnia proces pompowania krwi, natomiast ich rozluźnienie odciąża serce, przez co ciśnienie spada. Efekt ten wynika prawdopodobnie z faktu, że większość żył przepływa przez mięśnie, więc jakiekolwiek ich napięcie utrudnia przepływ krwi przez ściśnięte żyły.
 • Techniki relaksacyjne - jednym z filarów leczenia nadciśnienia metodami naturalnymi jest równoważenie za sprawą wewnętrznego spokoju, czyli unikania odciążających stresów, niezależnie od ich pochodzenia i natury. Uwolnić się od nich pomogą techniki relaksacyjne.
 • Ziołolecznictwo - przy chorobie nadciśnieniowej dąży w pierwszej kolejności do zmniejszenia pobudliwości OUN, usprawnienia funkcji wydalniczej nerek, czynności detoksykacyjnej miąższu wątrobowego oraz ogólnego wzmocnienia organizmu. Zaleca zioła rozszerzające naczynia krwionośne i obniżające ciśnienie, działające na mięsień sercowy i łagodny stres.

Domowe sposoby leczenia nadciśnienia tętniczego

 • Sok z buraków - dwa buraki umyć, obrać cienko ze skórki i zetrzeć na drobnej tarce. Odcisnąć przez gazę, wlać do garnuszka a ten wstawić do większego pojemnika z wrzątkiem, żeby sok się zagrzał. Po podgrzaniu dodać do tego soku łyżeczkę świeżego soku grejpfrutowego lub łyżeczkę miodu. Pić dwa razy dziennie po 1 szklance przez 14 dni.
 • Sok z selerów dwa lub trzy duże selery obrać i zetrzeć na drobnej tarce, ewentualnie zmiksować i wycisnąć z nich sok. Tak przyrządzony sok nalezy pić 2 razy dziennie po pół szklanki dodając po łyżce stołowej soku z dzikiego bzu lub świeżo wyciśnięte pomarańcze.
 • Wino z czosnkiem - Drobno posiekany czosnek w ilości 10 dag zalać butelką wytrawnego, czerwonego wina. Zamknąć całość szczelnie i odstawić na około 8 dni. Pić 2 razy dziennie po jednej łyżce przed jedzeniem. UWAGA , jest to sposób na nadciśnienie dla osób ze zdrową wątrobą !
 • Ocet jabłkowy - do szklanki przegotowanej wody wlać 2 łyżeczki octu jabłkowego i pić 3 razy dziennie po 1 szklance
 • Wywar z sałaty - stołową łyżkę świeżych, rozdrobnionych liści sałaty zalać szklanką wrzątku, odstawić do naciągnięcia, przecedzić, ostudzić i pić 3 razy dziennie.
 • Napar z tasznika - łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku, zostawić do naciągnięcia, pić 2 razy dziennie po szklance do momentu, kiedy ciśnienie unormuje się.
 • Nasiona wiesiołka - zemleć w młynku do kawy lub utłuc w moździerzu i przyjmować po jednej małej łyżeczce 2 - 3 razy dziennie.
 • Pestki z dyni - 50 pestek z dyni podzielić na 5 porcji po 10 sztuk. Co trzy godziny w ciągu dnia zjadać jedną porcję 10 sztuk. Pamiętać, żeby pierwsza porcja była zjedzona na czczo.
 • Napar ziołowy - 100 g ziela jemioły, po 50 gram ziela barwnika pospolitego, serdecznika, skrzypu, liścia ruty, kwiatostanu głogu, koszyczka, rumianku, liścia poziomki, kłącze perzu. Wszystkie zioła wymieszać ze sobą starannie  i przesypać do torby papierowej. Parzyć jedną łyżkę na szklankę wrzątku, pod przykryciem przez 30 minut. Pić ciepłe 3 razy dziennie po jedzeniu.
 • Poduszeczka chmielowa - zrobić z płótna lnianego lub bawełnianego poduszeczkę i wypełnić ją - do wyboru - suszonymi szyszkami chmielu, kwiatami polnej koniczyny białej albo widlakiem i kłaść ją obok głowy, ewentualnie spać na niej. Olejki eteryczne zawarte w tych roślinach są wdychane podczas snu i mają działanie obniżające ciśnienie.

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.