Vitamarket.pl
Blog - Niewydolność serca Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Niewydolność serca
Niewydalność serca

Niewydolność serca jest bezpośrednim skutkiem choroby serca lub innych chorób. Istotą choroby jest niezdolność mięśnia sercowego do efektywnej pracy. Następstwem tego może być zmniejszenie przepływu krwi przez organizm oraz gromadzenie się płynu w przestrzeni pozanaczyniowej. Czasami niewydolność serca odnosi się tylko do jednej komory i wtedy mówimy o niewydolności prawokomorowej lub lewokomorowej. Gdy niewydolność obejmuje obie komory schorzenie to nazywamy zastoinową niewydolnością serca.

Objawy niewydolności serca

Przy niewydolności prawokomorowej często występuje powiększenie wątroby i zastój w jelitach, prowadzący do niestrawności. Wątroba i jelita są obrzmiałe i powiększone, powodując poważne kłopoty żołądkowe.
Przy niewydolności lewokomorowej występuje charakterystyczne ogólne uczucie zmęczenia i brak tchu. Początkowo ma ono miejsce po wysiłku fizycznym, a kiedy niewydolność przyjmuje postać zaawansowaną, nawet podczas odpoczynku.
Przy zastoinowej niewydolności serca występują wszystkie objawy razem. Do innych objawów można zaliczyć również często pojawiające się kołatanie serca czyli słabsze skurcze wyrównawcze.

Przyczyny niewydolności serca

Jest wiele przyczyn niewydolności serca, ale do najważniejszych należy nadciśnienie. Przy wysokim ciśnieniu krwi serce nie nadąża z przepompowaniem krwi i to właśnie może prowadzić do niewydolności krążenia. Do innych, równie istotnych przyczyn należy:

  • choroba zastawek, ponieważ zwężanie lub niedomykalność zastawek zaburza prawidłowy proces pracy serca
    niedokrwistość, związana z małą ilością tlenu przenoszoną do mięśnia sercowego przez krew
  • zawał - prowadzący do poważnego uszkodzenia mięśnia sercowego
  • miażdżyca - tętnic wieńcowych, uniemożliwiająca przepływ krwi do serca
  • ciężkie choroby płuc np: rozstrzenia oskrzeli, zapalenie oskrzeli, przewlekłe choroby układu oddechowego, jak rozedma płuc
  • zapalenie mięśnia sercowego lub kariomiopatia
  • wrodzone wady serca na ogół związane z wadami zastawek

Leczenie naturalne

Podstawową zasadą przy leczeniu niewydolności mięśnia sercowego jest zminimalizowanie wysiłku fizycznego, normalizacja masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, spanie w pozycji półsiedzącej, unikanie ekstremalnych temperatur.

Dietetyka

Ważnym czynnikiem przy leczeniu niewydolności serca jest utrzymanie przez chorego prawidłowej wagi, ponieważ przy zbyt dużej masie ciała zwiększa się objętość krwi w układzie krążenia. Ważne jest również zmniejszenie spożywania soli i unikanie nadmiernej podaży płynów.

Przy chorobach serca wskazane jest stosowane zdrowej lekkostrawnej diety oraz ograniczenie spożywania dużej ilości soli i płynów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium