Vitamarket.pl
Blog - Zakrzepica - zakrzepowe zapalenie żył Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Zakrzepica - zakrzepowe zapalenie żył
Zakrzepica - zakrzepowe zapalenie żył

Ta groźna choroba dotyczy żył powierzchniowych bądź głębokich. Polega na wystąpieniu stanu zapalnego odcinka żyły z powstaniem zakrzepu. Niekiedy najpierw wytwarza się skrzeplina, a proces zapalny pojawia się później. Najczęściej schorzenie to obejmuje okolicę miednicy i kończyn dolnych.

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych występuje zazwyczaj u ludzi w starszym wieku. Czynnikiem sprzyjającym jest w tym wypadku występowanie żylaków. Choroba może wystąpić np. po zabiegu operacyjnym, gdyż unieruchomienie w łóżku prowadzi do zwolnienia przepływu krwi przez naczynia i przez to sprzyja powstawaniu zakrzepów. Dlatego lekarze chirurdzy zalecają obecnie po operacji aktywność ruchową, tak szybko, jak to tylko możliwe.

Objawy zakrzepicy

Charakterystyczny jest obrzęk dotkniętej chorobą okolicy ciała oraz zastój żylny. Obrzmiała żyła bardzo boli. Dolegliwościom może towarzyszyć gorączka. Objawy ostrego zapalenia żył nasilają się w ciągu kilku godzin.

Natomiast zakrzepica żył głębokich podudzia może przebiegać bezobjawowo i do rozpoznania konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. Zakrzepica może prowadzić do powstania groźnego zatoru płucnego. Dzieje się tak, gdy powstała w naczyniu żylnym skrzeplina oderwie się od jego ściany i zacznie przemieszczać się z prądem krwi, aż dotrze do płuc.

Objawy zależą od tego, gdzie znajduje się skrzeplina i czy proces dotyczy żył głębokich czy powierzchniowych. W zapaleniu powierzchniowym ucisk żyły wywołuje ból. Można wyczuć twardą, powrózkowatą żyłę. Skóra nad nią jest zaczerwieniona,
gorąca. Okoliczne tkanki są obrzęknięte. W przypadku zapalenia żył głębokich, uczucie ciężkości nóg, skurcze łydek. Przy zgięciu stopy ból się nasila.

Przyczyny zakrzepicy

Powstawaniu zakrzepu sprzyja kilka czynników:

  • Spowolnienie przepływu krwi przez naczynia żylne (np. w wyniku unieruchomienia w łóżku)
  • Nadkrzepliwość, która może być związana z chorobami krwi, nowotworami złośliwymi oraz stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych.
  • Również uszkodzenie śródbłonka, który wyściela od wewnątrz naczynie, może prowadzić do powstania skrzepliny. Np. jeśli u chorej osoby wprowadzony był dożylny cewnik w celu podawania leków i doszło do uszkodzenia ściany naczynia.
  • Otyłość i palenie papierosów

Leczenie naturalne

Jest wiele prostych sposobów zmniejszenia ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej, obejmujących zalecenia żywieniowe, a także dotyczących sposobu pracy i wypoczynku. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, to rób przerwy co godzinę, po to, by zrobić chociaż kilka kroków. Pamiętaj, by wypoczywać z nogami uniesionymi do góry.

Ziołolecznictwo

W celu wzmocnienia ściany naczyń krwionośnych zalecana z kasztanowca - 2 x dziennie po 30 kropli.

Napar z kwiatu lipy poprawia krążenie obwodowe, co przeciwdziała zakrzepom. Dlatego powinno się wypijać codziennie 1 filiżankę naparu.

Dietetyka

W diecie należy zastąpić pokarmy zawierające nasycone kwasy tłuszczowe i dużo cholesterolu pokarmami pochodzenia roślinnego z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z pewnością korzystne dla zdrowia będzie ograniczenie ilości wypijanych
napojów alkoholowych. Zaleca się spożywanie niewielkiej ilości soli kuchennej, gdyż przyczynia się ona do nadciśnienia. Wskazane są pokarmy zawierające duże ilości witaminy E i C.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium