Vitamarket.pl
Blog - Chromanie przestankowe Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Chromanie przestankowe
Chromanie przestankowe

Chromanie przestankowe jest objawem towarzyszącym przewlekłemu niedokrwieniu kończyn dolnych. Polega on na występowaniu silnego bólu nóg po przejściu niewielkiej odległości, zwanej dystansem chromania. Ten silny ból, zmuszający chorego do zatrzymania się spowodowany niedokrwieniem się na skutek zmian miażdżycowych w tętnicach doprowadzających krew do kończyn.

Objawy chromowania przystankowego

Po przejściu niewielkiej odległości zależnej od zaawansowania zmian, pojawia się silny ból. Chory musi się zatrzymać i ponieważ mniejsza jest wtedy praca z mięśni, dostarczona ilość krwi wystarcza do ich odżywiania. Ból się zmniejsza lub ustępuje i możliwy jest dalszy marsz. U chorych z dużym zwężeniem światła tętnic pojawia się ból spoczynkowy. Ma on charakter piekący nasila się w nocy. Uniesienie kończyny lub ciepło potęgują go. Przewlekłemu niedokrwieniu kończyn dolnych mogą towarzyszyć bolesne kurcze mięśni łydek, parestezje, drętwienia i mrowienia. Charakterystyczne jest także oziębienie kończyn i słabo wyczuwalne lub niewyczuwalne tętno na tętnicach. Inny jest również wygląd skóry chorej kończyny, jest ona sino-szarawa i cienka, jakby pergaminowa. Nierzadko, w zaawansowanych przypadkach dochodzi do puszczowych trudno gojących się owrzodzeń podudzi.

Przyczyny chromowania przystankowego

Główną przyczyną zwężanie się światła naczyń krwionośnych jest miażdżyca, zwana w tym przypadku miażdżycą zarostową kończyn dolnych. Zmniejszenie się średnicy światła naczynia powoduje, iż początkowo podczas wysiłku, a wraz z progresją zmian także w spoczynku, zbyt mała ilość krwi dopływa do mięśni i innych tkanek. Pojawia się wtedy ból niedokrwienny, który jest jednym z najsilniejszych bólów występujących w naturze. Zmusza on chorego do odpoczynku i po kilku minutach ustaje.

Leczenie naturalne - dietetyka

Dieta powinna być zdecydowanie niskotłuszczowa i niskocholesterolowa. Nie należy jeść ani tłustych potraw mięsnych, ani również wysokotłuszczowych produktów mlecznych, a więc tłustych serów, śmietany i masła. Niewskazane są jaja i podroby. Korzystne są oleje roślinne, zwłaszcza oliwa z oliwek, którą najlepiej dodawać jest do sałatek wraz z czosnkiem, który znakomicie wpływa na równowagę lipidową. Czosnek ma właściwości chroniące tzw., korzystne tłuszcze i poprzez to eliminuje substancje miażdżycogenne.

Naturopatia

Bezwzględnie zakazane jest palenie tytoniu. Masa ciała powinna być utrzymywania prawidłowym poziomie, gdyż zbędne kilogramy dodatkowo obciążają chore nogi. Istotne jest także wygodne obuwie, dostosowane odpowiednio do pory roku. Zimą musi być dość ciepłe obuwie ze względu na to, iż źle ukrwione stopy marzną bardziej niż normalnie. Nie należy nosić także mocno obciskających skarpetek lub podkolanówek, gdyż będą one dodatkowo blokowały przepływ krwi.

Aktywność fizyczna

Zalecane jest zarówno przez medycynę klasyczną, jak i naturalną. Pozwalają na wydłużenie dystansu chromania, gdyż w czasie wysiłku fizycznego możliwy jest proces tworzenia się krążenia obocznego, zastępującego częściowo nieczynne tętnice. Polecany jest codzienny spacer trwający od pół do jednej godziny z szybkością dostosowaną do możliwości chorego. Jeśli pacjent nie jest w stanie wykonywać takiego wysiłku, zalecane są ćwiczenia stacjonarne.

Ziołolecznictwo

Z preparatów ziołowych usprawniających krążenie godne polecenia są: iglica włoska w postaci naparu lub kapsułek, wyciąg z miłorzębu i z owoców głogu w kapsułkach oraz do stosowania zewnętrznego kremy lub okłady z wyciągiem z kasztanowca gorzkiego. Dobre działanie wykazuje oparty na medycynie tybetańskiej, preparat Padma, a także klasyczne leki tybetańskie np. Kyuru, i chińskie - Guan Xinsuhe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium