Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Bukwica zwyczajna

16-07-2014

Roślina ta, należy do do rodziny wargowych, występuje również pod nazwami bukwica czerwona, betonika lub czyœciec lekarski. Swoim zasięgiem obejmuje całą Europę, północna i wschodnia Afrykę, Azję Mniejszą, Kaukaz i Syberię. W Polsce występuje pospolicie na całym obszarze niżu oraz w niższych partiach gór. Lubi łąki pastwiska, murawy, różne zarośœla i wzgórza.

Jest to bylina o wzniesionej, pojedynczej, szeroko owłosionej łodydze osiągającej 80 cm wysokości. Na jej końcu znajduje się pozorny kłos różowych lub fioletowych kwiatów, które pojawiają się w lipcu. Liœście łodygowe są lancetowate i ułożone naprzeciwległe. Natomiast liœście odziomkowe osadzone są na bardzo długich, bo a ż 12 centymetrowych ogonkach. Owocem bukwicy jest poczwórna rozłupnia, wewnątrz której znajdują się jajowate, gładkie rozłupki.

Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są liśœcie, które zbiera się póŸnżną wiosną, i ziele z górnych czꜶci rośœliny. Są one bogate w garbniki, aminy, gorycze, olejek eteryczny i sole mineralne.

Picie naparu z bukwicy przynosi ulgę w nerwobólach i bólach głowy.

Stosowana wewnętrznie

Ziele bukwicy zwyczajnej ma działanie œściągające, przeciwzapalne, przeciwskurczowe i uspokajające, pomaga w chorobach układu oddechowego, tamuje krwawienie i oczyszcza krew, niszczy bakterie w przewodzie pokarmowym, leczy zapalenie pęcherza moczowego i dróg moczowych, nieżyty żołądka i jelit, zatrucia pokarmowe, wzdęcia, pomaga w biegunce, zaflegmieniu płuc, astmie, padaczce, reguluje miesiączkowanie i pomaga w wielu chorobach kobiecych; odwar jest śœrodkiem podawanym w osłabieniu nerwowym, migrenie i bólach pochodzenia nerwowego, działa także pobudzająco.

Stosowana zewnętrznie

Pomaga w przypadku wrzodów, czyraków, trudno gojących się ran, przy zakażeniu grzybami i bakteriami; okłady ze œświeżych liœści bukwicy pomagają w obrzękach; odwary działają dezynfekująco.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.