Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Dąb biały

11-09-2015

Dąb, należący do rodziny bukowatych, obejmuje ponad 200 gatunków drzew. Ich kora jest znanym od wieków środkiem leczniczym, ale niewielu wie, że sporo spośród nich ma jadalne żołędzie. Dwa najczęściej występujące w Polsce dęby – szypułkowy i bezszypułkowy – oprócz cennego drewna dostarczy kiedyś pożywienia dla ubogiej ludności.
Dzisiaj żołędzie uznawane są za niejadalne, choć są jeszcze miejsca na świecie, gdzie mieli się ja na mąkę. Przyrządzono z niej chleb, ciasto i wiele rozmaitych potraw. Podobno na Półwyspie Iberyjskim nigdy nie szalały epidemie, głodu, ponieważ miejscowa ludność w obliczu zagrożenia barakiem jedzenia robiła zapasy mąki i mielonej z żołędzi. Dzisiaj owoce dębu służą najczęściej do przyrządzania surogatu smacznej kawy, poza tym są cenioną paszą dla trzody chlewnej.
W Polsce drzewa te rośną pospolicie na terenach nizinnych i w niższych partiach gór, w Europie można je spotkać prawie wszędzie oprócz terenów najdalej wysuniętych na południu i północy.

Ukryte wśród liści owoce dębu białego często są stosowane w chorobach układu pokarmowego.

Za jadalne i smaczne uznaje się żołędzie dębu białego. Zasięg jego występowania obejmuje przede wszystkim wschodnie rejony Stanów Zjednoczonych. Jest to drzewo osiągające około 30 m wysokości. Ma okrągłą, pokaźną koronę, a kora na pniu łuszczy się i ma brązowoszary, czasem też białawy odcień. Liście mają odwrotnie jajowaty, podłużny kształt i tępo zakończone brzegi łatek.
Oprócz jadalnych owoców dąb biały dostarcza cennego drewna, które wykorzystywane jest do wyrobu beczek, podkładów kolejowych, mebli, koszyków czy wagonów kolejowych. Żołędzie otoczone miseczką powstałą z przekształconych przylistków są energetycznym pokarmem, który zawiera znaczne ilości skrobi, poza tym cukry oraz garbniki. Zaliczone są do orzechów i wykazują podobne działanie.

Kora dębu jest cennym surowcem leczniczym.

Stosowany wewnętrznie


Żołędzie dębu białego dostarczają organizmowi sporą dawkę energii, pomagają w przypadku wielu chorób przewodu pokarmowego, biegunek, nieżytów żołądka i jelit, zatruć pokarmowych, wzdęć, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, wykazują regulacje i oczyszczenie organizmu.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.