Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Osteopatia

18-06-2013

Osteopatia należy do systemu terapii manualnych. Amerykański lekarz, Andrew Taylor Still, opierał się na naukach Hipokratesa, że możliwości wyleczenia choroby tkwią w samym organizmie. Już w XIX w. stwierdził, że choroby można leczyć, wywierając mechaniczny wpływ na różne części ciała, wykorzystując związek, jaki zachodzi pomiędzy chorobą a zaburzeniem wzajemnego układu poszczególnych kości ( zwłaszcza kręgów kręgosłupa ). Nazwał swój system leczenia osteopatią ( dosłownie – „choroba kości” ).

Nieprawidłowe ustawienie kręgów może być przyczyną wielu dolegliwości. Zmiany chorobowe w kręgosłupie mogą dotyczyć krążków i stawów międzykręgowych, wiązadeł oraz przyczepów mięśniowych, a zachodzące wokół stawów kręgosłupa zmiany biochemiczne mogą drażnić lub uszkadzać nerwy z niego wychodzące, wpływając niekorzystnie na pracę odległych narządów.

Zmiany w kręgosłupie mogą być spowodowane urazami, wadliwą postawą ciała, obciążeniem, chorobami organicznymi lub nieprawidłowym odżywianiem.
Pacjentami osteopaty są najczęściej : kierowcy, pasażerowie – ofiary gwałtowanego hamowania, także osoby , które przeciążyły kręgosłup dźwigając duży ciężar przy wyprostowanych nogach, oraz osoby z ciężkimi atakami kaszlu astmatycznego.

Ciało ludzki ma wprawdzie wysokiej sprawności układy amortyzujące ruchy ciała ( np. stawy skokowe i kolanowe, miednica ze stawami biodrowymi, elastyczne krążki międzykręgowe i krzywizny kręgosłupa), ale one bywają czasem nieskuteczne. Skok na nogi, nawet z niewielkiej wysokości, jeżeli nie jest amortyzowany przez ugięcie kolan, może doprowadzić nawet do wstrząśnięcia mózgu.

W trakcie badania osteopatia zadaje szczegółowe pytania odnośnie

  • zdrowia fizycznego i emocjonalnego,
  • historii choroby,
  • życia rodzinnego,
  • charakteru wykonywanej pracy,
  • stylu życia,
  • uprawiania sportów
  • przyjmowanych leków

Terapeuta zapisuje ponadto aktualną wagę i wzrost pacjenta, musi także ocenić budowę szkieletu i postawę badanego.
W populacji europejskiej szczególnie częste są przypadki związane z zaburzeniami ustawienia kręgów i przemieszczaniem się krążków międzykręgowych. Pospolite jest „ wypadanie dysku „ ( czyli przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego), które następuje przy długo utrzymujących się zaburzeniach lub na skutek urazu o dużej sile. Winna temu jest mała aktywność fizyczna, powodująca zwiotczenie mięśni i wiązadeł stabilizujących kręgosłup.
Osteopatia zaczyna terapię od przeprowadzenia wnikliwego wywiadu dotyczącego ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Następnie dokładnie bada miejsca odjęte dolegliwościami i cały układ kostno- mięśniowy ( symetryczne ustawienie barków i miednicy , krzywizny kręgosłupa, brzuch klatkę piersiową także twarz i czaszkę). Czasami skieruje pacjenta na badania rentgenowskie i laboratoryjne. Leczenie stosuje się po dokładnej analizie wszystkich danych.
W osteopatii stosuje się techniki manipulacyjne, np. gładki masaż nerwowo- mięśniowy grzbiety, brzucha, kończyn stawów, klatki piersiowej. Powtarzanie ruchów stawów od powolnych do prędkich, z użyciem siły zwiększa ich ruchomość, likwiduje obrzęki, poprawia krążenie, uwalnia zrosty i nadaje zwiotczałym tkanką sprężystości.
Stosunkowo nowym osiągnięciem jest leczenie czaszkowo – osteopatyczne, mające na celu utrzymanie w równowadze przepływu płynu mózgowo- rdzeniowego odżywiającego tkanki nerwowe, aby nie powodował zaburzeń równowagi wewnątrz ciała, a co za tym idzie złego stanu zdrowia.
Osteopatia trzewna zajmuje się oddziaływaniem na narządy wewnętrzne. Nasz stan zdrowia wynika z harmonijnego współdziałania systemu nerwowego, narządów wewnętrznych i postawy ciała. Według osteopatii dopiero leczenie, uwzględniające wszystkie aspekty choroby, gwarantuje pełne wyleczenie.

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.