Vitamarket.pl
Blog - Osteopatia Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Osteopatia
Osteopatia

Osteopatia należy do systemu terapii manualnych. Amerykański lekarz, Andrew Taylor Still, opierał się na naukach Hipokratesa, że możliwości wyleczenia choroby tkwią w samym organizmie. Już w XIX w. stwierdził, że choroby można leczyć, wywierając mechaniczny wpływ na różne części ciała, wykorzystując związek, jaki zachodzi pomiędzy chorobą a zaburzeniem wzajemnego układu poszczególnych kości (zwłaszcza kręgów kręgosłupa). Nazwał swój system leczenia osteopatią (dosłownie – „choroba kości”).

Nieprawidłowe ustawienie kręgów może być przyczyną wielu dolegliwości. Zmiany chorobowe w kręgosłupie mogą dotyczyć krążków i stawów międzykręgowych, wiązadeł oraz przyczepów mięśniowych, a zachodzące wokół stawów kręgosłupa zmiany biochemiczne mogą drażnić lub uszkadzać nerwy z niego wychodzące, wpływając niekorzystnie na pracę odległych narządów.

Zmiany w kręgosłupie mogą być spowodowane urazami, wadliwą postawą ciała, obciążeniem, chorobami organicznymi lub nieprawidłowym odżywianiem.
Pacjentami osteopaty są najczęściej: kierowcy, pasażerowie – ofiary gwałtowanego hamowania, także osoby, które przeciążyły kręgosłup dźwigając duży ciężar przy wyprostowanych nogach, oraz osoby z ciężkimi atakami kaszlu astmatycznego.

Ciało ludzki ma wprawdzie wysokiej sprawności układy amortyzujące ruchy ciała (np. stawy skokowe i kolanowe, miednica ze stawami biodrowymi, elastyczne krążki międzykręgowe i krzywizny kręgosłupa), ale one bywają czasem nieskuteczne. Skok na nogi, nawet z niewielkiej wysokości, jeżeli nie jest amortyzowany przez ugięcie kolan, może doprowadzić nawet do wstrząśnięcia mózgu.

W trakcie badania osteopatia zadaje szczegółowe pytania odnośnie

  • zdrowia fizycznego i emocjonalnego,
  • historii choroby,
  • życia rodzinnego,
  • charakteru wykonywanej pracy,
  • stylu życia,
  • uprawiania sportów
  • przyjmowanych leków

Terapeuta zapisuje ponadto aktualną wagę i wzrost pacjenta, musi także ocenić budowę szkieletu i postawę badanego.
W populacji europejskiej szczególnie częste są przypadki związane z zaburzeniami ustawienia kręgów i przemieszczaniem się krążków międzykręgowych. Pospolite jest „wypadanie dysku„ (czyli przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego), które następuje przy długo utrzymujących się zaburzeniach lub na skutek urazu o dużej sile. Winna temu jest mała aktywność fizyczna, powodująca zwiotczenie mięśni i wiązadeł stabilizujących kręgosłup.
Osteopatia zaczyna terapię od przeprowadzenia wnikliwego wywiadu dotyczącego ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Następnie dokładnie bada miejsca odjęte dolegliwościami i cały układ kostno-mięśniowy (symetryczne ustawienie barków i miednicy, krzywizny kręgosłupa, brzuch klatkę piersiową także twarz i czaszkę). Czasami skieruje pacjenta na badania rentgenowskie i laboratoryjne. Leczenie stosuje się po dokładnej analizie wszystkich danych.
W osteopatii stosuje się techniki manipulacyjne, np. gładki masaż nerwowo-mięśniowy grzbiety, brzucha, kończyn stawów, klatki piersiowej. Powtarzanie ruchów stawów od powolnych do prędkich, z użyciem siły zwiększa ich ruchomość, likwiduje obrzęki, poprawia krążenie, uwalnia zrosty i nadaje zwiotczałym tkanką sprężystości.
Stosunkowo nowym osiągnięciem jest leczenie czaszkowo–osteopatyczne, mające na celu utrzymanie w równowadze przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego odżywiającego tkanki nerwowe, aby nie powodował zaburzeń równowagi wewnątrz ciała, a co za tym idzie złego stanu zdrowia.
Osteopatia trzewna zajmuje się oddziaływaniem na narządy wewnętrzne. Nasz stan zdrowia wynika z harmonijnego współdziałania systemu nerwowego, narządów wewnętrznych i postawy ciała. Według osteopatii dopiero leczenie, uwzględniające wszystkie aspekty choroby, gwarantuje pełne wyleczenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium