Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Cedrat

24-08-2015

Cedrat, inaczej cytron, pochodzi z Indii, Południowych Chin lub południowej części Arabii . Uprawiany jest w Indiach, Arabii, Stanach Zjednoczonych, krajach śródziemnomorskich i subtropikalnych. Nie występuje w stanie naturalnym.
Krzew lub drzewo cytronu ma duże, lancetowate, brzegiem piłkowane liście. Kwiaty są męskie lub obupłciowe, mają czerwonawą lub białą barwę i zebrane są w rzadkie grona. Cedrat kwitnie cały rok. Owoc jest dużą (15-30 cm), jajowatą jagodą. Ma charakterystyczną żółtą, tłustą, chropowatą, pokrytą brodawkami skórkę. Jest niezwykle aromatyczna i stanowi 70% objętości owocu. Nie miąższ, ale właśnie skóra jest w cedracie najcenniejsza. Kandyzowana, czyli smażona w cukrze nosi nazwę cykaty i jest cennym surowcem w przemyśle cukierniczym. Miąższ cedratu ma słodkawy lub kwaśny smak, jest mało soczysty i bogaty w nasiona. Świeże owoce służą do wyrobu marmolady i dżemów, z soku wytwarza się kwasek cytrynowy, natomiast skórka służy do produkcji olejku eterycznego.
Owoce cedratu bogate są w witaminy z grupy B, prowitaminę A, witaminę C, białko, cukry i składniki mineralne.

Cedrat przypomina cytrynę, lecz ma grubą i szorstką skórę.

Stosowany wewnętrznie

Owoce cedratu działają na organizm wzmacniająco, uodporniająco i regenerująco, pobudzają do działania system immunologiczny ustroju, pomagają w chorobach górnych dróg oddechowych , przeziębieniu, grypie, katarze, anginie, leczą awitaminozę, anemie, szkorbut, rozstroje układu pokarmowego ,nieżyt żołądka, kamicę nerkową, reumatyzm, pobudzają wątrobę do wydalania z organizmu wszelkich szkodliwych substancji.

Stosowany zewnętrznie

Sok z cedratu oczyszcza skórę i regeneruje ją, pomaga usunąć piegi, może być stosowany do płukania gardła; olejek eteryczny może być dodawany do uspokajających i odświeżających kąpieli i masaży.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.