Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Mięta polej

21-10-2014

Mięta polej jest przedstawicielem rodziny wargowych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych bylin w naszej strefie klimatycznej; jako jeden z czterdziestu dziko występujących gatunków tej rośliny często bywa mylona z miętą pieprzową. Istnieje przekonanie, że nazwa mięta pochodzi od imienia rzymskiej bogini Mentla, uosabiającej ludzki rozum na który – według starożytnych – mięta miała zbawienny wpływ, podnosząc sprawność intelektualną. W starożytnym Rzymie mięta była uważana za symbol gościnności, przed rozpoczęciem uczty rozrzucano bowiem wonne liście tej rośliny, by w ten sposób umilić gościom wieczerzę. Mięta polej bywa rzadziej wykorzystywana w ziołolecznictwie, gdyż jej działanie terapeutyczne jest słabsze od mięty pieprzowej.

Uwaga

Kobiety w ciąży i chorzy na nerki nie powinni stosować zbyt długo preparatów z mięty polej bez konsultacji z lekarzem. Mięta spożywana w dużych ilościach może wywołać poronienie.


Mięta polej zmniejsza skurcze i stany napięcia nerwowego.

Stosowana zewnętrznie


Napar z mięty polej wykorzystuje się przede wszystkim jako środek odkażający i dezynfekujący, polecany do płukania jamy ustnej i gardła; odwar jest stosowany do okładów na miejsca swędzące, pokryte wysypką i podrażnione.

Stosowana wewnętrznie

Napar z mięty polej łagodzi wzdęcia, nerwice żołądka, podawany bywa w nudnościach i kolkach wątrobowych; skutecznie znosi stany napięcia nerwowego oraz stany lękowe, działa żółciopędnie i rozkurczowo.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.