Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Bataty

19-08-2015

Batat nazwany jest inaczej patatem, wilcem ziemniaczanym, słodkim ziemniakiem, pochrzynem, a także ignamem lub jamsem. Pochodzi najprawdopodobniej z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie uprawiany była na długo przed podróżami Kolumba, a największe jego plantacje występują w Chinach, Japonii, Korei, Indonezji, Bazylii i USA. Współcześnie nie rośnie w stanie dzikim., Batat jest przedstawiciel rodziny powojowatych, do której należy około 650 gatunków roślin. Jest byliną o łodydze płożącej się, która osiąga długość 5 m. Rzadko wije się lub jest wzniesiona. Ma grube, bulwiaste korzenie, które mogą ważyć nawet 3,5 kg. Zazwyczaj są białawe lub żółtawe, natomiast ich miękisz jest biały, różowy lub czerwonawy. Liście mają sercowaty kształt, są głęboko wcinane, 3 – lub wieloklapowe i nagie. Kwiaty osadzone są zwykle po 3-4 w kątach liści. Ich korona jest lejkowata, dość duża i najczęściej w odcieniach czerwieni. Owocem batatu jest kulista, sucha torebka z 1-2 nasionami.
Roślina ta jest powszechnie uprawiana w krajach tropikalnych i subtropikalnych dla jadalnych, śluzowatych korzeni, które mają słodkawy smak.

Z batatów można przyrządzać placki i puddingi, a także dodawać je do ciast i farszów.

Warzywo znane jest również pod nazwą pochrzyn.

Bulwy użytkuje się podobnie jak ziemniaki. Jada się je na surowo lub po ugotowaniu , usmażeniu czy upieczeniu. Ich wartość pokarmowa jest niższa niż ziemniaków, ale tak jest znaczna. Bogaty są w skrobię do 25%, białko, związki mineralne, cukry, witaminy B i C oraz prowitaminę A. Z batatów przyrządza się smaczne placki, makarony, napoje, puddingi i alkohole, dodawane są do ciast, sufletów i farszów. Służą również do otrzymania skrobi.

Stosowane wewnętrznie

Korzenie batatów mają działanie rozluźniające, rozkurczowe, przeciwzapalne, żółciopędne napotne; batat stosowany jest w bólach kolkowatych jelit w bólach miesiączkowych, działa wzmacniająco na nerki, żołądek i płuca, pobudza trawienie.

Stosowane zewnętrznie


Bataty służą do otrzymywania substancji, które wchodzą w skład maści stosowanych w egzemie, napary lub nalewki z korzeni batatów pomagają w artretyzmie i reumatyzmie.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.