Vitamarket.pl
Blog - Cynamon Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Cynamon
Cynamon

Ta słodka aromatyczna przyprawa pochodzi z wysypy Cejlon i sąsiadujących z nią popołudniowych wybrzeży Indii. Dostarcza jej drzewo z rodziny wawrzynowatych, rosnące do 15 m wysokości, chociaż zazwyczaj uprawiane jest ono w formie krzewiastej. Zimozielone lisice cynamonowca mają jajowaty kształt, są sztywne, skórzaste i wyraźnie unerwione. Roślina kwitnie niepozornie, jej kwiaty są malutkie zebrane w wiechy w kątach liści. Owoce cynamonowca to czarne lub sinozielone, mięsiste jagody o przyjemnym zapachu przypominającym jałowiec.

W obrębie rodzaju wyróżnia się około 275 gatunków, wśród nich bardzo wiele stanowi aromatyczne przyprawy. Idealnym przykładem jest cynamonowiec wonny (chiński), znany też pod nazwą kasja. Pierwsze wzmianki o nim napotkać można w zapisach chińskich, egipskich, greckich czy rzymskich już 2500 lat p.n.e. Ze względu ma swój niezwykły aromat używany był do kadzideł, przyprawiania win i balsamowania zwłok w starożytnym Egipcie. Do XVI wieku miał powszechne zastosowanie w całej Europie, ale został wyparty przez cynamonowiec cejloński, przywieziony w tym czasie przez Portugalczyków. Również niezwykle pachnący jest cynamonowiec kamforowy pochodzący z Japonii i południowo - wschodniej Azji. Pozyskiwany z niego olejek kamforowy pobudza centralny system nerwowy, działa odświeżająco i dezynfekująco. Cynamon otrzymuje się z kory cynamonowca. W czasie pory deszczowej okrawa się wierzchnią warstwą młodych, dwuletnich pędów i gałęzi. Usuwa się śluz, tnie korę na kawałki i suszy. Nabiera on wtedy żółtobrązowej barwy i charakterystycznego zapachu oraz zwija się w rurkę. Główne składniki cynamonowca to olejek eteryczny ( nie mniej niż 1,2%) o korzennym smaku, związki terpenowe, śluz, garbniki, skrobia i cukry.

Najwartościowsze są rurki cienkie i jasne, ponieważ mają najintensywniejszy zapach.

Cynamon w Europie używany jest przede wszystkim do słodkich potraw, jednak w krajach Bliskiego Wschodu przeprawia się nim duszone mięso, kawę, czekoladę, przetwory z owoców, a nawet chleb. Przez lekarzy polecany jest napój z cynamonu (łyżeczka cynamonu na filiżankę wrzątku), który powinno się pijać podczas posiłków. niezwykle rzadko dochodzi do przedawkowania spożycia tej przyprawy, jednak jest ono niebezpieczne, gdyż może wywołać śpiączkę, uszkodzenie nerek, mdłości.

Uwaga!
Kobiety w ciąży i karmiące orz osoby chore na wrzody żołądka i dwunastnicy powinny unikać spożywanie nadmiernych ilości cynamonu.

Cynamon należy do grupy najpopularniejszych przypraw.

Stosowany wewnętrznie

Cynamon:

  • ma działanie moczopędne,
  • znacznie poprawia trawienie,
  • pomaga we wzdęciach, biegunce, bólach brzucha, mdłościach;
  • gorąca herbata działa napotnie i pobudza krążenie krwi,
  • pomaga w przeziębieniach i stanach grypowych, uporczywym kaszlu i katarze,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • hamuje krwawienie z nosa czy macicy.


Stosowany zewnętrznie

Okłady:

  • pomagają na reumatyzm i zapalenia stawów;
  • cynamon ma działanie dezynfekujące i bakteriostatyczne, dzięki temu stosuje się go w kosmetyce,
    dodając do past do zębów, toników i dezodorantów do jamy ustnej;
  • cynamon zmieszany z miodem podobno skutecznie usuwa plamy wątrobowe i piegi;
  • przykłada się go na rany po ukąszeniach jadowitych zwierząt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium