Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Mięta pieprzowa

20-10-2014

Mięta pieprzowa jest byliną z rodziny wargowych, zazwyczaj rośnie do 30-90 cm wysokości. Odmiana ta powstała z krzyżówki mięty nawodnej z miętą zieloną. Miętę pieprzową łatwo rozpoznamy po ciemnozielonych liściach i łodygach lekko zabarwionych na fioletowo. Zioło to jest bardzo łatwe w uprawie, można je rozmnażać z rozłogów, pamiętając o zachowaniu dużej wilgotności podłoża. Ze względu na swoją powszechność występowania mięty od wieków była wykorzystywana w leczeniu, jak również w kuchni. Greccy filozofowie uważali, że mięta pobudza mózg i pomaga osiągnąć skupienie, dlatego bardzo często nosili na skroniach wianki plecione ze świeżych pędów tej rośliny. Obecnie mięta jest wykorzystywana w lecznictwie, przemyśle perfumeryjnym, spożywczym i farmaceutycznym.

Uwaga

Kobiety w ciąży i chorzy na nerki nie powinni stosować zbyt długo preparatów z mięty pieprzowej bez konsultacji z lekarzem. Mięta spożywana w dużych ilościach może wywołać poronienie.

Mięta pieprzowa wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

Stosowana wewnętrznie

Napar z mięty pieprzowej stosujemy w chorobach układu pokarmowego: kolce jelitowej, nieżycie żołądka, niewydolności wątroby, zbyt małym wydzielaniu żółci, braku apetytu; w przypadku wystąpienia nudności napar z mięty łagodzi ich objawy i działa tonizująco, używany jest również jako środek uspokajający i odprężający w stanach stresu i napięcia nerwowego; inhalacja z dodatkiem olejku miętowego stosuje się nieżytach górnych dróg oddechowych.

Stosowana zewnętrznie


Napar z mięty pieprzowej może być używany jako środek do płukania jamy ustnej w higienie codziennej, jak i w stanach zapalnych gardła i przyzębi; okłady z tego zioła wykazują działanie dezynfekujące i przeciwzapalne, zmniejszają podrażnienia skórne i swędzenie; okłady sporządzone z olejku mentolowego przynoszą ulgę w bólach pochodzenia reumatycznego.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.