Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Centuria pospolita

23-07-2014

Jest to rośœlina zielona z rodziny goryczkowatych, roczna lub dwuletnia. Była znana i stosowana jako œśrodek leczniczy już w starożytnoœci. W Polsce występuje pod czꜶciową ochroną, coraz rzadziej można ja spotkać na leœśnych polanach, łąkach, pastwiskach, suchych zboczach i widnych zarośœlach. Ma proste, czasem rozgałęzione łodygi, rosnące do 50 cm wysokoœci, na szczycie których umiejscowienie są pączki różowoczerwonych kwiatów. Kwitnie od czerwca do wrzeœnia i wtedy œścina się ją 5 cm nad ziemią- całe łodygi wraz z liœćmi - i suszy w miejscu zacienionym i przewiewnym. W zielu centurii znajdują się sole mineralne, wœród których jest sporo magnezu.

Surowiec nie ma zapachu, ale ma bardzo gorzki smak. Gorycz drażni zakończenia nerwowe brodawek smakowych języka, a to powoduje obfite odruchowe wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki temu centuria jest doskonałym lekarstwem na schorzenia układu pokarmowego.

Centuria jest doskonałym œśrodkiem zwiększającym wydzielanie œliny, stosowanym w leczeniu braku apetytu.

Stosowana wewnętrznie

Nalewki, krople i odwary pomagają w procesie trawienia, pobudzają wątrobę, zwiększają wydzielanie żółci, wzmagają łaknienie i perystaltykę jelit, pobudzają odkurczanie pęcherzyka żółciowego, mają działanie przeciwrobacze, to œświetne œśrodki wzmacniające.

Stosowana zewnętrznie


dawniej stosowano centurię do wlewów doodbytniczych; sokiem z tej rośœliny przemywano oczy; czopki były œśrodkiem poronnymi wywołującym miesiączkę; centuria w przemyœśle spożywczym jest częstym dodatkiem do win i likierów.

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.