Bluszczyk kurdybanek jest pospolitym gatunkiem bluszczu, powszechnie występującym w lasach liściastych i przydrożnych rowach.
Wyciąg z bluszczyku używany jest w zapaleniach zatok i oskrzeli, łagodzi kaszel oraz pomaga w zwalczaniu infekcji.
Roślina ta od dawna jest znana i używana w lecznictwie. Hildergarda z Bingen w XII w. jako pierwsza opisała bluszczyk kurdybanek i podała jego zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń. Mity germańskie przekazują wiele przesądów i zabobonów związanych z bluszczykiem kurdybankiem, który był traktowany przez Germanów jako roślina niezwykła i magiczna.
Stosowany wewnętrznie
Wywar z bluszczyku kurdybanka wpływa na organizm tonizująco, przeciwzapalnie; stosowany w schorzeniach gastrycznych kurdybanek działa żółciowo i moczopędnie; szczytowe kwiatostany bluszczyku kurdybanka w małych ilościach są dodawane do popularnych herbat ziołowych jako środek uodporniający i wzmacniający.
Stosowany zewnętrznie
Ciepłym odwarem sporządzonym z bluszczyku kurdybanka można przemywać przetoki, a także ciężko gojące się rany i czyraki; szczególnie dobre efekty uzyskuje się w objawowym leczeniu egzemy; na miejsca zmienione chorobowo przykłada się kompresy z wywarów z bluszczyku kurdybanka.
- Dietetyka naturalna
- Terapie naturalne
- Niemowlęta i dzieci
- Choroby skóry i włosów
- Choroby uszu, nosa, gardła i ust
- Układ rozrodczy żeński
- Układ pokarmowy
- Układ limfatyczny
- Choroby oczu
- Układ moczowy
- Układ rozrodczy męski
- Układ hormonalny
- Środek spożywczy
- Zdrowa żywność
- Układ nerwowy
- środek spożywczy
- Układ oddechowy
- Układ ruchu
- Ziołolecznictwo
- układ krążenia
- Choroby