Vitamarket.pl
Blog - Shiatsu Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Shiatsu
Shiatsu

Termin shiatsu pochodzi od języka japońskiego i oznacza naciskanie palcem. Pod tą nazwą upowszechniła się w XX w. metoda terapii, łącząca elementy chińskiej akupunktury z masażem całego ciała. Niekiedy określa się ją jako japońską fizjoterapię, oddziałującą na ciało, umysł i duszę. Jej ojczyzną są wprawdzie Chiny, ale rozwój tej metody dokonywał się przede wszystkim w Japonii i stamtąd przeniknęła ona na inne kontynenty.
U źródeł shiatsu leżała starożytna chińska technika masażu zwana amma. Na początku XX w. została ona wzbogacona w niektóre elementy osteopatii i kręgarstwa, prowadząc do powstania shiatsu. Istnieje wiele rodzajów tej odmiany masażu. Mimo ze niektóre z nich zdobyły dużą popularność w Ameryce Północnej i w Europie, to shiatsu nadal najpowszechniej stosuje się w Japonii.

Na czym polega shiatsu ?

Omawiana forma masażu wykazuje znaczne podobieństwo do akupunktury, gdyż w obu metodach terapii oddziałuje się na te same punkty czynne. W shiatsu polega to jednak nie na nakłuwaniu ich igłami, lecz na uciskaniu przez terapeutę częścią własnej kończyny. Owe punkty po japońsku zwane tubo, silnie naładowane energią, są położone wzdłuż dwunastu par linii - meridianów (południków), łączących wszystkie części organizmu, biegnących od nasady głowy do koniuszków palców rąk i nóg. Wszystkie najważniejsze narządy ludzkiego organizmu są związane z jakimś meridianem.

Uprawiający shiatsu wierzą, że meridianami - swoistymi kanałami przepływu energii – płynie siła życiowa ki (przez Chińczyków zwana chi).
Zgodnie z dalekowschodnimi poglądami filozoficzno-medycznymi każdy człowiek ma swoją ki, „istotę życia”, która stworzyła jego strukturę fizyczną, daje mu inicjatywę i inspiruje do działania. Opuszczenie człowieka przez siłę ki oznacza jego śmierć. Kiedy meridian jest zablokowany albo przepływ energii zmienia kierunek, niektóre narządy czy okolice ciała otrzymuje za dużo ki, podczas gdy inne cierpią na jego niedobór. Przyczyną tego stanu jest uraz zewnętrzny (np. zranienie) albo uraz wewnętrzny (depresja, stres). W efekcie pewne organy czy tkanki osiągają stan nadczynności, a inne – stan niedoczynności. Tak zaczyna się choroba.

Przebieg terapii shiatsu

Podczas sesji shiatsu, która zwykle trwa około godziny, chory leży na dywanie lub na macie, a terapeuta klęczy u jego boku. Diagnozę ustala się na odstawie badania języka, oczu i pulsu, a także obserwacji wyglądu, postawy, ruchów, sposobu oddychania i mówienia pacjenta. Ponieważ jest to metoda holistyczna, mająca za zadanie wyleczenie nie tylko ciała, ale również duszy i umysłu. W czasie pierwszego spotkania terapeuta usiłuje dowiedzieć się o chorym jak najwięcej. Jeżeli pacjent ma ze sobą udokumentowaną historię choroby czy diagnozę postawioną przez lekarza, powinny one zostać przez terapeutę dokładnie przeanalizowane.

Ważną rolę w badaniu odgrywa sprawdzanie różnych meridianów (za pomocą dotyku) w celu wykrycia obszarów z nadmiarem i niedoborem energii. Szczególnie istotne jest badanie dotykiem brzucha (hara), nazywanego też „ oceanem ki”, gdyż ten fragment korpusu człowieka (zwłaszcza poniżej pępka) jest uważany za magazyn ki, a zatem zabiegi shiatsu zaczynają się i kończą w tym właśnie miejscu. Ponadto duże znaczenie przepisuje się intuicji osoby dokonującej diagnozy. Pacjent jest zazwyczaj ubrany, ale niekiedy musi odsłonić niektóre fragmenty skóry, aby terapeuta mógł sprawdzić, czy nie pojawiły się odbarwienia lub obrzęki.

Sam zabieg masażu trwa zazwyczaj 45 min. Ucisku dokonuje się zazwyczaj palcami, niekiedy jednak używa się całej dłoni, łokcia, ramienia, kolana lub stopy. Jest to uzależnione od tego, jak silnej stymulacji potrzebuje pacjent, a także od fragmentu ciała, który jest masowany. Poza uciskiem stosuje się rozciąganie, pocieranie i ćwiczenia korygujące, pomagające organizmowi m.in. przystosować się do masażu właściwego. W zależności od zgłoszonych przez chorego dolegliwości są masowane różne obszary ciała, a pacjent leży lub siedzi na macie. Na skutek masowania i ucisku odpowiednich tubo dochodzi do usunięcia blokad, otwarcia meridianów i przywrócenia właściwego przepływu energii ki. Przykładowo stymulując określone punkty na kręgosłupie można uśmierzyć bóle w klatce piersiowej czy pozbawić pacjenta niektórych problemów z trawieniem.

Pomiędzy sesjami pacjent powinien wykonywać wskazane przez terapeutę rodzaje ruchów oraz ćwiczeń rozciągających. Przez dwie godziny przed zabiegiem nie należy nic jeść, gdyż trawienie przyciąga energię do brzucha i utrudnia odczytywanie ruchów energii w układzie meridianów. W ciągu doby przed zabiegiem nie powinno się pić alkoholu.
Cykl leczenia trwa zazwyczaj 4-8 sesji (po jednej w tygodniu). Długotrwała, przewlekła dolegliwość może wymagać dłuższej kuracji, natomiast nagłe, ostre zaburzenia często można wyleczyć znacznie wcześniej. Część pacjentów po pierwszym seansie doznaje objawów podobnych do przeziębienia, cierpi na bóle głowy, zmęczenie, zaburzenie pracy jelit. Zwykle mijają po upływie doby, a po następnych zabiegach są już łagodniejsze i trwają krócej. Taka reakcja jest spowodowana uruchomieniem procesu wydalania toksyn i odblokowywaniem meridianów. Specjaliści nazywają ten stan „przełomem uzdrawiającym”, a opisane dolegliwości uznają za pozytywny sygnał, który wysyła ciało informując, że próbuje w naturalny sposób powrócić do tanu równowagi i zdrowia. W przetrwaniu tego okresu pomagają ćwiczenia relaksacyjne.

Shiatsu jest stosowane w leczeniu takich dolegliwości, jak bóle głowy czy pleców, bezsenność, zaburzenia trawienia, choroby spowodowane napięciem czy strasem, najczęściej jednak zapobiegawczo, gdyż poprawia ogólny stan zdrowia. Opisana metoda terapii, jeśli stosuje ją wykwalifikowany terapeuta, jest całkowicie bezpieczna. Mogą się jej poddawać zarówno osoby w podeszłym wieku jak i dzieci. Nie jest jednak wskazana dla chorych na raka krwi i układu chłonnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium