Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Chrząstnica kędzierzawa

31-08-2015

Spotykane są także inne nazwy tej rośliny - chrząstnik kędzierzawy, chrząścica kędzierzawa lub mech irlandzki. Jest to krasnorost należący do rodziny gigartynowatych. Ten wielokomórkowy glon morski ma osiadłą, sztywną, liściopodobną i wielokrotnie rozgałęzioną plechę w kolorze czerwonym (choć w pełnym słońcu jest zielona ) Osiąga zazwyczaj 7-15 cm długości. Jego kształt jest bardzo zmienny.
Po wyjęciu rośliny z wody jest ona długo suszona na słońcu. Proces suszenia sprawia, że plecha bardzo jaśniej i staje się elastyczna. Zasięg występowania chrząstnicy obejmuje porasta wybrzeża Irlandii, jednak głównym jej eksporterem są Stany Zjednoczone. Roślina ta przed wiekami stała się jednym z podstawowych produktów w kuchniach ludów Północy. Uzyskiwane z plechy substancje o konsystencji galarety czy śluzu są jadalne, przyrządza się z nich wiele wyśmienitych potraw. Służą one także jako namiastka żelatyny. Przemysł spożywczy wykorzystuje chrząstnicę do klarowania miodu, wina oraz piwa. Poza tym ma ona zastosowanie w przemyśle włókienniczym do apreturowania tkanin, papierniczym do usztywniania, farbiarskim oraz farmaceutycznym. Wytwórnie farmaceutyczne wykorzystują chrząstnicę do produkcji tabletek, ponieważ przyspiesza ich rozpuszczanie w przewodzie pokarmowym.

Chrząstnica leczy choroby układu pokarmowego, zwłaszcza nieżyty i wrzody żołądka.
Z zioła wytwarza się żel używany do produkcji pastylek.


Stosowana wewnętrznie

Preparaty z plechy chrząstnicy mają działanie wzmacniające organizm, odżywcze i regenerujące, poza tym roślina działa łagodząco i wykrztuśnie, pomaga w przewlekłym kaszlu, zapobiega wymiotom, działa przeczyszczająco, jest więc często dodawana do preparatów odchudzających, leczy wrzody żołądka i dwunastnicy.

Stosowana zewnętrznie

Glon ten jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, produkuje się z niego kremy, żele do twarzy, balsamy do ciała oraz wiele emulsji i maści beztłuszczowych, regeneruje skórę i odmładza ją nadaje jej gładkość, jędrność i napięcie, preparaty z tym krasnorostem szczególnie polecane są do cery suchej i zniszczonej, stosowany jest do okładów wyszczuplających.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.