Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Ceratonia

24-08-2015

Roślina ta nosi również inną nazwę – chleb świętojański lub szarańczyn strąkowy. Występuje we wschodnich rejonach basenu Morza Śródziemnego, w Arabii, Syrii, Palestynie, uprawiana jest także w krajach śródziemnomorskich, Kalifornii, Indiach, a duże jej uprawy znajdują się na Cyprze i w Grecji.
Ceratonia jest dziesięciometrowym drzewem o szarobrązowej, popękanej korze. Na nielicznych gałęziach rosną skórzaste, złożone z 5-9 listków, pierzaste liście. Żółte lub czerwone kwiaty zebrane są w groniaste lub kotkowate kwiatostany i są rozdzielnopłciowe. Kwiaty męskie, składają się z pięciu pręcików, mają nieprzyjemny zapach.

Ceratonia stanowi składnik niektórych naturalnych leków nasercowych.

Owocem ceratonii jest twardy, płaski, nieco zakrzywiony strąk osiągający 20 cm długości i skupiony w pęczki. Ma szarą skórkę, brązowofiletową, mięsistą śródowocnię i liczne (do 12 ) brązowe, twarde, błyszczące nasiona. Strąk i ceratonii wymagają dość długiego żucia, dopiero wtedy można poczuć ich słodki smak.
Chleb świętojański nadaje się do spożycia na surowo, ale można przygotowywać z niego wiele przetworów. Sproszkowany owoc używany jest w cukiernictwie, zmielony i uprażony stanowi namiastkę kawy i służy do produkcji czekolady zwanej carob. Poza tym z ceratonii wyrabia się wina i likiery, konserwy, dżemy i syropy. Ceratonia dzięki substancjom w niej zawartym od wieków wykorzystywana była w medycynie. Wyodrębniony w niej do 48% cukrów, wodę, skrobię, białko i 4% tłuszczu. Ponieważ zawiera spore ilości węglowodanów (aż 70%), jest owocem bardzo pożywnym i wartościowym.

Stosowana wewnętrznie

Odwar ze strąków ceratonii stosowany jest w przypadku uporczywego kaszlu oraz stanów zapalnych żołądka i jelit, pomaga w przewlekłych biegunkach, bólach brzucha, zatruciach pokarmowych; owoce są znanym środkiem dietetycznym, dostarczają sporych ilości węglowodanów, które zamieniane są w dużą dawkę energii, obniżają ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.