Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Arcydzięgiel Litwor

19-08-2015

W stanie dzikim roślina ta występuje w chłodnych rejonach Europy i Azji, w Himalajach oraz na Grenlandii. W Polsce można ją spotkać w Karpatach i Sudetach, na skałach i nad brzegami potoków. Arcydzięgiel może mieć prawie trzymetrową łodygę, która wewnątrz jest pusta, a otaczają ją pochwiasto - skrętoległe liście. Są bardzo duże i szerokie, mają jajowaty kształt i nieregularne ząbkowania. W górnej części łodyga jest zakończona kulistym złożonym baldachem. Kwiatostan składa się z drobnych, żółto – zielonych lub kremowych, obupłciowych kwiatów. Owocem jest szarozielona lub brunatna oskrzydlona rozłupka, która rozpada się na dwie płaskie niełupki. Ma około 6 mm długości i wyraźnie widać na niej kanciaste żebra. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie i przemyśle spożywane są szarobrunatne, wewnątrz gąbczaste korzenie oraz krótkie i grube kłącza. Wykopuje się je jesienią w drugim roku wegetacji rośliny. Korzeń jest bardzo aromatyczny i ma słodko –palący smak. Można również zbierać dojrzałe owoce, które następnie się suszy i młóci.
Olejek uzyskiwany z korzeni i owoców arcydzięgla wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym a także do wyrobu wielu likierów ziołowych. Młode pędy oraz ogonki liściowe tej rośliny są jadalne, można je spożywać jak warzywa, świeże lub kandyzowane. Poza tym, także w Polsce, dodawane są do wielu ciast i tortów. Korzenie są bardzo aromatyczną przyprawą, natomiast owoce mogą być zaprawą do likierów i wermutów. Warto też dodać, że arcydzięgiel jest wspaniałą rośliną miododajną.

Arcydzięgiel ma zastosowanie w leczeniu chorób wątroby i zaburzeniach trawienia.

Stosowany wewnętrznie


Scukrzone łodygi arcydzięgla, także korzenie i owoce zalecane są w zaburzeniach trawiennych, niedoborze soku trawiennego, żółci i soku trzustkowego, przy wzdęciach i łagodnych nieżytach przewodu pokarmowego; wspomagają pracę jelit, wzmagają apetyt; mają działanie pobudzające, ale większe dawki są uspokajające; pomagają w wielu zaburzeniach na tle nerwowym; działają moczopędnie i wiatropędnie; pobudzają miesiączkowanie.

Stosowany zewnętrznie

Wyciąg korzenia arcydzięgla, odwar oraz olejek stosuje się do wcierań przy nerwobólach, gośćcu, zapaleniu korzonków nerwowych oraz płukania gardła, może być dodawany do kąpieli w nerwo-i mięśniobólach oraz reumatyzmie.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.