Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Arbutus

16-08-2015

Inne nazwy tej rośliny brzmią Chróścina jagodna lub poziomkowe drzewo. Należy ona do rodziny wrzosowatych i obejmuje około 20 gatunków. Występuje w krajach śródziemnomorskich, Irlandii, Skandynawii, Azji oraz Ameryce Południowe i Środkowej. W Europie roślina ta przede wszystkim jest rozpowszechniona jako krzew ozdobny. Arbutus jest krzewem lub drzewem osiągającym wysokość 12m. Charakteryzuje się cienką, brunatnoczerwoną korą, która łuszczy się nieregularnymi płatkami. Ma ciemnozielone, błyszczące liście o eliptycznym kształcie, brzegiem piłkowane. Białoróżowe kwiaty zebrane są w groniaste, zwisające kwiatostany. Mają dzbanuszkowaty kształt i wewnątrz owłosioną koronę. Owoce przypominają jagody, osiągają tylko 2 cm średnicy. Mają piękny czerwony kolor oraz nierówną, brodawkowatą powierzchnię. Dojrzewają bardzo wolno, bo dopiero po roku. Miąższ arbutusa jest mięsisto – mączysty, miękki i żółtawy. Charakteryzuje się dość mdłym smakiem. Mimo to owoce często spożywane sąna surowo, a także wyrabia się z nich pyszne konfitury, wina i likiery.

Stosowany wewnętrznie

Wyciągi wodne z arbutusa są lekiem odkażającym drogi moczowe; podane doustnie działają ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, hamują biegunki i krwawienia z drobnych naczyń włosowatych; preparaty z tej rośliny stosowane są w kamicy nerkowej i innych chorobach nerek.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.