Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Wodorosty jadalne

15-08-2015

Wodorosty – algi to najprostsze samożywne rośliny z rodziny plechowców. Ponad 20 tysięcy gatunków występuje w wodach morskich i słodkich oraz rzadko na wilgotnym lądzie. Są jedno lub wielo komórkowe, również wielkości od mikroskopijnych do stumetrowych, rozmaitych kształtów i barw ( zielone, żółtozielone, niebieskozielone, brunatne, czerwone w różnych odcieniach). Tworzą plankton i stanowią głównie pożywienie zwierząt roślinożernych. Wiele gatunków jest ważnym surowcem w przemyśle, np. chemicznym, spożywczym i farmaceutycznym. Niektóre wodorosty morskie są jadalne; cenione w kuchniach wielu narodów zamieszkałych u wybrzeży oceanów, coraz częściej bywają składnikami orientalnych dań, które stają się popularne również w Polsce.
Do wodorostów jadalnych należą np. listownice, glony z gromady brunatnic, których plecha jest podobna do dużego liścia na ogonku. Popularna listownica cukrowa występuje w północnym Atlantyku, dochodzi do 3 m długości. Listownicę japońską spotyka się w morzach Azji wschodniej, osiąga 12 m długości. Oliwkowozielona listownica baniopień jest znana w całej południowo- wschodniej Azji. Jadalne plechy tych gatunków, zwane kapustą morską, zawierają znaczne ilości wielocukru i alkoholu. W Chinach i Japonii są popularną potrawą są popularną potrawą – kombu. Wykorzystuje się zarówno świeże, jak i suszone rośliny. Bywają jadalne w całości jako jarzyna lub służą jako jadalne opakowanie np. w japońskiej potrawie sushi pozawijania zimnych ryżowych pałeczek. Mielone wodorosty dodawane są do ryżu i potraw warzywnych. Wodorosty są bogatym źródłem jodu. Zwiększonej jego ilości potrzebuje młodzieniec w okresie dojrzewania oraz kobiety w ciąży i karmiące. Porcja 50g jadalnych wodorostów ma wartość 35 kcal. Ich wadą jest duża zawartość sodu.

Wodorosty są bogate w minerały, witaminy i białko.

Stosowane wewnętrznie

Wodorosty jadalne ze względu na zawarty w nich jod mają działanie przeciwzakrzepowe; regulują metabolizm organizmu; działają uspokajająco, pomagają w bezsenności, uprawiają myślenie, zapobiegają otyłości.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.