Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Winorośl właściwa

15-08-2015

Winorośl obejmuje około 60 gatunków długowiecznych pnączy (rzadziej krzewów) z rodziny winoroślowatych. Rosną one w strefach klimatu umiarkowanego, subtropikalnego i częściowo tropikalnego. Mają drewniejące pędy z wąsami i czepnymi, pnące lub płożące, długość do 300 m, piłkowane liście i drobne kwiaty. Najbardziej znany gatunek to winorośl właściwa.
Jej owoce są kuliste lub owalne, mają żółtą, zielonkawą, czerwonoprpurową, fioletową lub czarną skórkę, silnie zrośniętą z delikatnymi, smacznym miąższem. Istnieje około 8 tys. odmian o różnej wielkości i kształcie owoców i gron oraz zawartości cukrów, kwasów organicznych i garbników, która decyduje o ich smaku i przydatności. Wyróżniamy odmiany deserowe, nadające się do bezpośredniego spożycia – mają duże i bardzo słodkie owoce, oraz odmiany do suszenia i wyrobu win, soków i innych przetworów, np. octu winnego, dżemów, galaretek.
Winogrona zawierają dużo wody 75% i cukru 120-150g w 1 kg, głównie glukozy i fruktozy, łatwo przyswajalnych przez organizm. Mają wiele potasu, a ponadto wapń, fosfor, magnez, mangan, żelazo, cynk i miedź oraz trochę dobrze przyswajalnego jodu. Są też bogatym źródłem witaminy szczególnie A, B i C.

Winogrona są źródłem przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed chorobami nowotworowymi i zaburzeniami w pracy układu krążenia.

Stosowana wewnętrznie


Owoce winorośli mają właściwości moczopędne; działają przeczyszczająco, odtruwająco i wzmacniająco; pobudzają pracę żołądka i jelit; pomagają w leczeniu zapalenia stawów, reumatyzmu i dny; są skuteczne w niedokrwistości.

Stosowana zewnętrznie

Okład z soku z winogron oczyszcza skórę, łagodzi trądzik; odwar z liści winorośli można stosować do okładów lub jako dodatek do kąpieli w odmrożeniach; kąpiele w naparze ze sfermentowanych wytłoków z winogron pomagają w leczeniu reumatyzmu.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.