Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Rzeżucha łąkowa

05-08-2015

Rzeżucha jest trwałą rośliną zieloną z rodziny kapustowatych, spotykaną głownie klimacie umiarkowanym. Jest popularna w Europie Środkowej, spośród jej 100 gatunków w Polsce rośnie 9. Najważniejsza z nich to rzeżucha łąkowa występująca na wilgotnych łąkach, w łęgowych i liściastych lasach, a także na torfowiskach. Osiąga wysokość 20-70 cm. Jest niebieskawo oszroniona, ma krótkie, pełzające kłącze, prosto wzniesione, puste łodygi i pierzaste skąpo owłosione liście. Białe lub bladofioletowe kwiaty kwitną od kwietnia do lipca. Młode liście, pędy i pączki rzeżuchy łąkowej mają lekko gorzkawy, korzenny smak. Można je jeść na surowo jako sałatkę oraz dodawać do surówek i sałatek.

Rzeżuchę łąkową poleca się w szkorbucie ze względu na dużą zawartość witaminy C.

Stosowana wewnętrznie

Rzeżucha łąkowa działa moczopędnie, rozkurczowo i ściągająco; pomaga w leczeniu reumatyzmu, kamicy moczowej, nieżytu przewodu pokarmowego; należy ją jeść przy zaparciach; świeży sok jest dobrym środkiem przeciwcukrzycowym.

Stosowana zewnętrznie

Okłady z pogniecionych świeżych liści lub soku są skuteczne w leczeniu schorzeń skórnych.

 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.