Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Pietruszka zwyczajna

03-08-2015

Pietruszka zwyczajna zwana również ogrodową, jest dwuletnią rośliną warzywną z rodziny baldaszkowatych (Umbelliferae). Jej ojczyzną są wapienne zbocza gór leżących nad Morzem Śródziemnym. Była uprawiana od wieków- wzmianki o niej znajdujemy u starożytnych Greków i Rzymian. O jej działaniu wspomina m.in. Hipokrates. Lecznicze właściwości pietruszki poznali Iberowie, Gallowie, Germanie, a w końcu Słowianie. Karol Wielki nakazał upowszechnić uprawę. Olejek pietruszkowy otrzymywano przez destylację już w XV w., a na początku XVI w. pietruszka rozpowszechniła się też jako przyprawa. Dziś jest popularna i ceniona na całym świecie. Spotykamy dwie odmiany pietruszki zwyczajnej korzeniową i naciową. Pietruszka ma okazały, jadalny korzeń spichrzowy- białawy, mięsisty, dochodzący do 20 cm długości. Korzeń pietruszki naciowej jest natomiast cienki, rozwidlony, szybko drewniejący i niejadalny. Odmiana ta ma za dużą rozetę ciemnozielonych, przeważnie kędzierzawych liści zwanych powszechnie nacią.

Pietruszka zwyczajna osiąga 50-80 cm wysokości Jej liście są 2-3 krotnie pierzaste, a kwiaty zielonkawożółte w złożonych baldachach, ukazują się dopiero w drugim roku wegetacji rośliny. Owoc rozpada się na dwie rozłupki. Choć nać jest cenniejsza korzeń też ma duże wartości odżywcze, a także lecznicze. Jest bogaty przede wszystkim w witaminy A,C, E zawiera także witaminy B1,B2,B6, PP oraz olejek eteryczny ( jego składniki są Apio i kwas apilowy). Ze składników mineralnych najwięcej jest fosforu- w 100 g-46,9-69,2 mg.

Jako składnik włoszczyzny korzeń dostarcza substancji aromatyczno-smakowych, pobudzających trawienie. Stosuje się go do zup, sałatek i surówek, drobno utarty może być głównym składnikiem znakomitego sosu do mięsa. Pietruszki nie należy stosować leczniczo w czasie ciąży oraz u małych dzieci.

Stosowanie wewnętrzne: korzeń pietruszki ma działanie moczopędne, zaleca się do w kamicy dróg moczowych i łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych. Jako napar może być stosowany w zaburzeniach trawienia i miesiączkowania.

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.