Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Orzechy laskowe

28-07-2015

Leszczyna pospolita występuje na terenie całej Polski. Najczęściej krzew ten spotyka się w lasach i zaroślach, ale bywa hodowany w ogrodach i parkach. Ponieważ źle znosi mrozy i lubi miejsca nasłonecznione, sadzenie leszczyny na większą skalę opłacalne jest tylko w cieplejszych krajach, np. Grecji, Turcji czy Afryce Północnej. Krzew leszczyny ma giętkie gałązki , na których rosną okrągławe lub jajowate liście – zazwyczaj ząbkowane i krótko zaostrzone. Kwitnienie rozpoczyna się wczesną wiosną, zanim rozwiną się liście. Pojawiają się wtedy piękne kotkowate kwiaty żeńskie pozostawiają ukryte w pączkach, z których wychodzą na zewnętrzną tylko czerwone, nitkowane znamiona. Owocem jest orzech dochodzący do 2 cm długości, otoczony liściastą okrywą. Orzechy dojrzewają od sierpnia do października i to właśnie one razem młodymi liśćmi leszczyny mają działanie lecznicze. Zawierają do 60% oleju, cukry, do 16% białka, wapń, potas, żelazo, miedź i fosfor, witaminy C, B oraz A. Mają najmniejszą zawartość tłuszczu ze wszystkich orzechów, jednak należy pamiętać, że jest to tłuszcz o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, korzystnych dla zdrowia.

Orzechy laskowe zawierają dużo tłuszczu, białka oraz wapń.

Orzechy laskowe stanowiły pożywienie ludów pierwotnych, bardzo często odnajdywano je w wykopaliskach w Azji Mniejszej. Dzięki wspaniałemu smakowi i od dawna wykorzystywane są do produkcji wyrobów cukierniczych. Otrzymywany z nich tłuszcz służy w przemyśle farbiarskim do wyrobu farb, jest także wykorzystywany przy produkcji mydeł i wielu innych wyrobów perfumeryjnych.

Orzechy należy przechowywać w soli, zachowują wówczas świeżość przez długi czas.

Stosowane zewnętrznie

Puder do zasypek z orzechów laskowych pomaga w otarciach, ranach, oparzeniach i wrzodach; napar z liści można stosować w formie kompresów w owrzodzeniach skóry kończyn.

Stosowane wewnętrznie

Liście leszczyny używane są do sporządzenia ziółek moczopędnych, orzechy laskowe zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe potrzebne do normalnego wzrostu i rozwoju tkanki, wegetarianom mogą dostarczyć składników zazwyczaj uzyskiwanych z pokarmów zwierzęcych np. witaminy lub białko; świeże orzechy zawierają duże ilości witaminy E, która rozkłada się pod wpływem wysokiej temperatury, zmniejszają zagrożenie wystąpienia chorób serca, pomagają w zaburzeniach krążenia obwodowego, są pomocne w nerwicach, przy intensywnej pracy umysłowej, pomagają leczyć cukrzycę, paradontozę, kaszel i anemię, spełniają funkcje regeneracyjne i regenerujące, przeciwdziałają kamicy moczowej; oliwa z orzechów jest skutecznym lekiem przeciwko tasiemczycy.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.