Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Ogórek

28-07-2015

Ogórek to jedno najbardziej popularnych warzyw z rodziny dyniowatych. Jest jednoroczną rośliną jednopienną. Ma płożącą się łodygę z wąsami czepnymi, szorstko owłosione liście i zielony owoc – niby jagodę. Pochodzi prawdopodobnie ze wschodnich Indii i jest jedną z najstarszych roślin warzywnych – znany był w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Ceniono bardzo walory – odświeżający smak i aromatyczny zapach.
Obecnie ogórki są powszechnie uprawiane na obszarach klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego. Gruntowe są krótsze i szersze, a szklarniowe mają gładszą skórkę, są dłuższe i węższe. Mogą być spożywane na surowo albo kwaszone, konserwowe i mrożone. Są łatwe w przyrządzaniu i utrwalaniu, stąd też ich ogromną popularność, mimo że mają mało wartość odżywczą. Składają się głownie z wody 96,4% a ich wartość energetyczna to 11 kcal na 100g. Zawierają niewielkie ilości składników mineralnych, m.in. sód potas, magnez, wapń i fosfor, oraz witaminy z grupy A, B i C.
Kiszone ogórki są wartościowsze i stanowią bardzo cenne dietetyczne pożywienie, zwłaszcza zimą. Do kiszenia i marynowania najbardziej nadają się korniszony krótkie, pękate ze skórką w liczne prążki i brodawki. Ogórki konserwowe w occie, szczególnie popularne w Indiach, wschodniej i środkowej Europie, nie mają prawie żadnych wartości odżywczych, chociaż są bardzo smaczne.
Świeże ogórki używane są do sałatek i nie gotowanych sosów. Ze względu na aktywną askorbinazę (enzym rozkładający witaminę C) należy je dodawać jako ostatni składnik. Na kanapkach lepiej nie łączyć ich z innymi warzywami np. z pomidorami.

Ogórki są nieodzownym składnikiem diet odchudzających.

Stosowany zewnętrznie


Świeży ogórek działa ściągająco i wybiela skórę – sok może być stosowany do przecierania twarzy przy cerze z piegami . Wyciągi z ogórka są składnikami różnych kosmetyków ( np. kremów, toników). Świeże plasterki łagodzą zmęczenie oczu.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.