Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Ogórecznik lekarski

28-07-2015

Roślina ta znana jest także pod innymi nazwami, ogórkowe ziele, borak, miodnik wielki, czy wołowy język. Pochodzi z Azji Mniejszej i rejonów śródziemnomorskich, a jej uprawy spotyka się przede wszystkim w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Ogórecznik ma wzniesioną, grubą łodygę, na której wierzchołku od czerwca do września pojawiają się duże niebieskie lub białe kwiaty.
Liście mają jajowaty kształt i ząbkowane brzegi, osiągają długość 10 cm. Owocem jest ciemnobrązowa, nierównoboczna rozłupnia. Owoce po dojrzeniu osypują się na ziemię i bywają roznoszone przez mrówki. Cała roślina jest szorstko owłosiona, ma kwaskowy smak i wspaniały zapach świeżych ogórków.
Ziele zawiera sole mineralne (głownie mangan, potas, żelazo, cynk, miedź), kwasy organiczne, olejek eteryczny; świeża roślina bogata jest także w witaminę C. Ogórecznik znany jest od wieków. Rzymianie dodawali go do wina i podawali wojownikom, by rozbudzić w nich męstwo i odwagę. Używali go poza tym za środek pomocny w stanach melancholii, beznadziei i smutku. Jego młode liście wspaniale smakują w wiosennych sałatkach, ponieważ nadają im smak świeżego ogórka. W niektórych krajach napar z ogórecznika pije się jako namiastkę herbaty. Poza tym pięknie aromatyzuje wina, ocet, likiery, różne napoje chłodzące. Jest to także doskonała roślina miododajna.

Świeże, młode liście doskonale nadają się do sałatek.
Ogórecznik działa przeciwzapalnie i uspokajająco.


Stosowany zewnętrznie

Ogórecznik lekarski ma działanie zmiękczające i bakteriobójcze; płukanki zalecane są w zapaleniu błon śluzowych, nieżycie gardła, jamy ustnej, przy chrypce i suchym kaszlu; okłady i obmywanie z odwaru ziela stosuje się w przypadku czyraków, wyprysków, oparzeń pierwszego stopnia, otarć naskórka, trądziku młodzieńczym, świądu skóry; ogórecznik wchodzi w skład wielu mieszanek kąpielowych, działając regenerująco i uspokajająco.

Stosowany wewnętrznie


Odwar z ogórecznika lekarskiego ma działanie przeciwzapalnie, leczy choroby dróg oddechowych, kaszel, chrypkę, nieżyt oskrzeli; ziele pobudza czynności organizmu, reguluje przemianę materii, zwiększa dobową ilość moczu, świeży sok stosuje się przypadkach zaburzeń nerwowych ma działanie uspokajające; ogórecznik pomocny jest w przewlekłych zapaleniu kłębków nerwowych, zapaleniu stawów, podagrze, gośćcu stawowym, ma działanie napotne, osłaniające , bakteriobójcze, wykrztuśne, słabo przeczyszczające; sałatka z ogórecznika zapobiega procesom zapalnym w nerkach i przewodzie pokarmowym oraz zmniejsza nerwowość

 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.