Darmowa dostawa już od 250 zł

Żywokost lekarski
Żywokost lekarski

Żywokost lekarski jest byliną z rodziny szerokolistnych. Rośnie w całej Europie, na nizinach i terenach podgórskich. Występuje na łąkach, w rowach i przy drogach, na glebach wilgotnych i mokrych, bogatych w azotany. W Polsce jest bardzo powszechny, z wyjątkiem gór. Dochodzi do 1 m wysokości. Z grubego kłącza wyrastają długie i grube korzenie boczne, łodyga jest rozgałęziona, a duże liście jajowate lub lancetowate. Cała roślina jest szorstko owłosiona. Kwiaty, zwykle purpurowo-fioletowe, zebrane są po 5-20 w zwisające kwiatostany. Kwitną od maja do września. Żywokost bywa też uprawiany jako ozdobna roślina ogrodowa. Najcenniejszy jest jego korzeń, będący ważnym surowcem leczniczym, uważanym za Polski żeń-szeń. Żywokost lekarski jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych.

Z korzenia żywokostu lekarskiego można sporządzić syrop o działaniu wykrztuśnym.

Uwaga

W Polsce, ze względu na toksyczne właściwości alkaloidów pirolizydynowych, stosowanie żywokostu do celów leczniczych jest ściśle kontrolowane.

Stosowany wewnętrznie

Żywokost lekarski sproszkowany lub jako napar bądź odwar działa przeciwkurczowo, ściągająco, zmiękczająco i gojąco. Ma właściwości przeciwzapalne. Przyspiesza tworzenie tkanki łączącej złamania kości. Jest środkiem stymulującym i ochronnym przy owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy. Stosuje się go jako środek pomocniczy przy nieżytach układu oddechowego i pokarmowego. Pomaga w biegunkach, gruźlicy i krwiomoczu. Jest zalecany przy reumatyzmie i neuralgiach.

Stosowany zewnętrznie

Okład ze świeżego korzenia rozbitego w moździerzu leczy odmrożenia, oparzenia, łagodzi ból po ukąszeniach owadów. Maść żywokostowa ułatwia gojenie się ran, stłuczeń, wrzodów i hemoroidów, a także otwartych złamań

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium