Vitamarket.pl
Drzazgi objawy i naturalne metody leczenia

Darmowa dostawa już od 250 zł

Drzazgi
Drzazgi

Wbicie drzazgi w dłoń lub stopę może przydarzyć się każdemu, a najczęściej zdarza się dzieciom, które są bardzo ruchliwe i na pewno nieco mniej ostrożne niż dorośli. Najbardziej dokuczliwe są drzazgi wbite pod paznokcie.

Objawy

Drzazga może wystawać nad powierzchnię skóry lub być w niej całkowicie ukryta. Sprawia niewielki ból, ale dzieci przestraszone sytuacją, mogą odczuwać go w większym stopniu. Jeśli nie uda się usunąć drzazgi zdarza się że wyjdzie ona po kilku dniach sama, ale może także dojść do komplikacji, zwłaszcza gdy był to opiłek metalu lub okruch szkła. Niepokojące objawy, które powinny skłonić do zasięgnięcia porady lekarskiej, to ból, zaczerwienienie i obrzęk wokół drzazgi.

Pierwszą i najważniejszą czynnością musi być dokładne usunięcie drzazgi ze skóry.

Mogą to być powiem symptomy zakażenia. Gdy drzazga była zlokalizowana na opuszce palca lub pod paznokciem, występują objawy zastrzału, czyli ropnego zakażenia palca, które czasem wymaga chirurgicznego nacięcia.

Przyczyny

Aby zapobiec wbiciu się drzazgi należy wszystkie czynności, stwarzające owo niebezpieczeństwo, wykonywać w rękawicach ochronnych. Dotyczy to prac stolarskich oraz związanych z obróbką metalu i innych materiałów, a także wszystkich czynności ogrodowych, czy remontowo-budowlanych. Należy także chronić odpowiednim obuwiem stopy , zwłaszcza dzieci, które często zajęte zabawą nie zwracają uwagi na to gdzie stąpają. Przede wszystkim jednak należy tak uporządkować teren zabaw dziecięcych by nie znajdowały się na nim niebezpieczne przedmioty.

Leczenie naturalne

Przede wszystkim, jeśli to możliwe należy starać się usunąć drzazgę. W tym celu najlepiej użyć pęsety kosmetycznej. Przed zabiegiem trzeba ją przetrzeć spirytusem lub potrzymać chwilę nad gorącym płomieniem, aby zdezynfekować. Miejsca wbicia drzazgi lepiej nie pocierać, gdyż można spowodować jej zagłębienie. Gdy drzazga wystaje ponad powierzchnię skóry, zwykle dość łatwo ją usunąć, jeśli napotyka się trudności, należy nieco ucisnąć igłą miejsce wokół drzazgi, wtedy ona sama zacznie być lepiej widoczna.
Drzazgę ukrytą pod powierzchnia skóry usuwa się nieco trudniej. Aby dostarczyć się do niej, należy jałowa igłą (gdy takiej nie mamy, dezynfekujemy zwykłą igłą tak jak pęsetę) rozerwać skórę nad drzazgą. Gdy zacznie wystawać taki jej fragment, który będzie można podważyć, wykonujemy to za pomocą igły, a następnie pęsetą usuwamy drzazgę. Po zabiegu dezynfekujemy skórę spirytusem.

Świeże, zmiażdżone kwiaty nagietka przyłożone w miejscu skaleczenia drzazgą pomagają zwalczyć stan zapalny.

Homeopatia

Idealnym środkiem do zastosowania w przypadku występowania ostrych, szarpiących bólów, po wbiciu drzazgi jest Ledum. Pomocne bywa także Hypericum, przy silnym stanie zapalnym Apis mellifica lub przy świądzie Uritica.

Aromaterapia

Miejsce wbicia drzazgi można smarować także olejkami eterycznymi: lawendowym, z bazylii, majeranku lub tymianku.

Ziołolecznictwo

Jeśli prostymi metodami nie udaje się usunąć drzazgi, można posłużyć się w tym celu glinką białą (kaolin), którą należy ogrzać i przyłożyć pod opatrunkiem, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Doskonałym ziołowym środkiem, stosowanym po usunięciu drzazgi, jest alkoholowa nalewka z kwiatów nagietka. Alternatywą jest przyłożenie w miejscu wbicia drzazgi świeżych zmiażdżonych kwiatów nagietka. Roślina ta ma działanie łagodzące obrzęk i stan zapalny towarzyszący wbiciu się w skórę ciała obcego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium