Vitamarket.pl
Blog - Gorączka Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Gorączka
Gorączka

Gdy temperatura ciała przekracza normę o 1°C (10 Kresek na skali termometru), można mówić o stanie podgorączkowym. Jeśli sięga ona powyżej 38,5° C, mówimy o wystąpieniu gorączki. U niemowląt ciepłotę ciała mierzy się w odbytnicy przez co najmniej 3 minuty, u starszych dzieci - pod pachą przez 10 min. Temperatura mierzona w odbytnicy jest zwykle o 5 kresek wyższa niż temperatura mierzona pod pachą. Z tego powodu należy zawsze pamiętać o odjęciu 5 kresek dla otrzymania rzeczywistego pomiaru. Temperatura powyżej 38°C jest sygnałem choroby, a konkretnie walki organizmu z zarazkami chorobotwórczymi i sygnalizuje, że należy podjąć pierwsze kroki zmierzające do określenia jej przyczyn.

Choremu dziecku należy mierzyć temperaturę dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Objawy gorączki

Gorączce mogą towarzyszyć wymioty, połączone z bólami brzucha lub wolnymi i częstymi stolcami, bóle ucha, brak łaknienia, duszność, nadmierna senność, wysypka lub wybroczyny na skórze. W takich wypadkach należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem. U dzieci do 3 roku życia w przebiegu wysokiej gorączki mogą wystąpić drgawki.

Przyczyny

Gorączkę zwykle wywołuje infekcja bakteryjna lub wirusowa, mogą to być np. choroby wieku dziecięcego takie jak: odra, świnka, ospa oraz infekcja górnych dróg oddechowych. Obok infekcji wirusowych lub bakteryjnych gorączkę czasem wywołują zakażenia pierwotniakowi bądź grzybicze. Gorączka bez podłoża chorobowego występuje rzadko i może być wywołana przegrzaniem i krzykiem u niemowląt oraz znacznym wysiłkiem fizycznym u starszych dzieci.

Leczenie naturalne

Jeśli gorączka jest zbyt wysoka, np. powyżej 39°C, należy rozpocząć działania zmierzające do obniżenia temperatury ciała. Skutecznie działa stosowanie okładów, które polegają na owinięciu nóg ręcznikiem zmoczonym w wodzie o temperaturze pokojowej. Okłady takie szybko obniżają temperaturę, ale na krótki czas, może je zatem powtarzać co 1-2 godziny.
Należy pamiętać, iż temperatura w pokoju, w którym przebywa gorączkujące dziecko, nie powinna być wyższa niż 18-20°C.
Dużym niebezpieczeństwem dla dziecka w wysokiej gorączce jest możliwość odwodnienia. Dlatego, należy dbać aby przyjmowało wystarczającą ilość płynów, co uchroni je przed niebezpiecznymi powikłaniami.

Ziołolecznictwo

Zalecane są napary z ogórecznika, rumianku, nagietka, eukaliptusa, pieprzu Cayenne, kory wierzby i sadźca. Pomóc może także herbatka ziołowa z kwiatu dzikiego bzu, mięty pieprzowej i krwawnika. Zalecany jest także lekki napar ze zwykłej herbaty lub napary z kwiatu lipowego, mięty, a także z suszonych owoców malin lub dzikiej róży, ponieważ skutecznie zaspokajają pragnienie.

Homeopatia

Homeopaci zalecają niżej wymienione leki:

  • Apis - jeśli dziecko skarży się na chłód i kłujący ból
  • Arsenicum - stosuje się, gdy dziecko jest wyczerpane i wstrząsają nimi dreszcze
  • Aconitum - w pierwszych oznakach nagłej gorączki, dużym pragnieniu i niepokoju; ma działanie obniżające gorączkę;
  • Belladonnę - jeśli w występującej gorączki dziecko ma bardzo zaczerwienioną twarz i jest pobudzone;
  • Bryonię - gdy dziecku dokucza silne pragnienie, pogarszające się przy wykonywaniu ruchów.
  • Nux vomica - gdy dziecko ma dreszcze i nie może się rozgrzać
  • Pulsatillę - gdy dziecko jest wyjątkowo płaczliwe , nie odczuwa pragnienia, czyje się gorzej w cieple.

Wszystkie leki należy przyjmować co 4 godziny, aż do ustąpienia objawów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium