Vitamarket.pl
Blog - Wzdęcia, odbijania Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Wzdęcia, odbijania
Wzdęcia, odbijania

Wzdęcie wiąże się z nadmierną ilością gazu w jelitach. Jego nagromadzenie powoduje uczucie przepełnienia i napięcia w jamie brzusznej. Innym przejawem tego faktu są tzw. wiatry czyli gazy. Odbijanie jest w zasadzie zaburzeniem motorycznym. Polega ona na wyrzucaniu z żołądka gazu, który jest nieświadomie połykany przez człowieka.

Osoby ze skłonnościami do wzdęć powinny zrezygnować z jedzenia roślin kapuścianych i strączkowych.

Objawy

Uczucie wzdęcia należy do najczęstszych objawów brzusznych, niekiedy towarzyszą mu bóle o charakterze kurczowym lub kolkowym. Odbijanie przynosi w zasadzie ulgę, gdyż podczas tego zjawiska usuwany jest z żołądka nadmiar gazu. Wraz z gazem wydostają się domieszki smakowe (kwaśne, gorzkie, pokarmowe) i zapachowe.

Przyczyny

Gaz znajdujący się w jelitach pochodzi z kilku źródeł. Dostaje się tam w wyniku połykania powietrza w trakcie rozmowy lub jedzenia. Kolejna jego część pochodzi z produkcji wewnątrzjelitowej przez znajdujące się tam bakterie i następnie przenika do jelit z krwi. Należy wiedzieć, że szczególnie dużo powietrza połykają osoby znajdujące się w stanach lękowych i one właśnie mogą mieć tego rodzaju problemy. Także zaparcia przyczyniają się do wzdęć, gdyż długo zalegające w jelitach pokarmy są źródłem większej ilości gazów. Istnieje ponadto wiele owoców i warzyw zawierających cukry i inne składniki, które nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego do krwi, ale jednak są w jelitach rozkładane przez bakterie, a temu procesowi towarzyszy produkcja gazów. Po zjedzeniu więc takich produktów, jak rośliny strączkowe, kapusta, cebula, rzodkiewka, kalafior itp. możemy odczuwać wzdęcia. Inną przyczyną tych dolegliwości są choroby zapalne w jamie brzusznej ( zapalenie pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego, trzustki, wrzody żołądka lub dwunastnicy, colitis ulcerosa), gdyż wszystkie one wiążą się z zaburzeniem pracy jelit i zaleganiem w nich gazów. Do odbijania dochodzi okresowo, przy nagromadzeniu się większej ilości połkniętego powietrza podczas picia, jedzenia, w stanach stresowych może towarzyszyć ono chorobom zapalnym w jamie brzusznej, podobnie jak wzdęcie.

Dietetyka

Aby ograniczyć powstanie nadmiernej ilości gazów w jelitach, należy przynajmniej okresowo zmniejszyć spożywanie roślin strączkowych, brokułów, kalafiorów, kapusty, cebuli i mleka. Także pektyny znajdujące się w jabłkach i śliwkach oraz substancje zawarte w otrębach owsianych mogą być przyczyną wzdęć. Skrobia zawarta w produktach zbożowych oraz w ziemniakach u osób wrażliwych jest kolejnym czynnikiem gazowotwórczym.
Aby zmniejszyć właściwości wiatropędne wymienionych wyżej pokarmów, można do ich przygotowania dodać nieco czosnku lub imbiru. Stwierdzono, że obie te przyprawy łagodzą produkcję gazów po ich spożyciu. Ponadto polecanym środkiem jest jogurt, który poprawia równowagę w zakresie mikroflory jelitowej.

Ziołolecznictwo

Aby złagodzić nieprzyjemne uczucie wzdęcia, można zastosować napary z wielu ziół. Najbardziej polecane, chociaż każdy cierpiący na nie człowiek powinien sam ustalić jaki rodzaj ziół najbardziej mu pomaga są:

  • arcydzięgiel litwor
  • tatarak zwyczajny
  • kminek zwyczajny
  • pieprz hiszpański
  • kolendra siewna
  • fenkuł włoski
  • mięta pieprzowa
  • goryczka żółta
  • imbir

Polecane jest także oprócz picia naparów lub herbatek ziołowych zastosowanie kilku prostych metod, a mianowicie, w przypadku wzdęcia u dziecka, położenie go na brzuszku, a następnie wykonanie delikatnego masażu.

Homeopatia

Korzystne jest zastosowanie następujących preparatów: Argentum nitricum, Carduus marianus, Chelidonium, Discorea i Nux Vomica. Działają, one pozytywnie przy wzdęciach, bólach o charakterze kolkowym, zaburzeniach trawiennych i w stanach zapalnych jelit.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium