Vitamarket.pl
Blog - Zapalenie zatok i katar Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Zapalenie zatok i katar
Zapalenie zatok i katar

Przyczyną zapalenia zatok i kataru jest zapalenie śluzówki, wyścielającej jamy znajdującej się pomiędzy kośćmi twarzy. Śluzówka staje się opuchnięta, blokując kanały oczyszczające zatoki. Śluz, nie znajdując ujścia, gromadzi się i w rezultacie zwiększa ciśnienie w zatokach, powodując ich bolesność nawet przy dotyku.

Objawy zapalenia zatok

Zapaleniu zatok może towarzyszyć gorączka, pogorszenie wzroku lub opuchlizna twarzy. Do typowych objawów należy również katar ropny o zielonkawożółtej barwie lub, w przypadku alergii i kataru siennego, lejący katar i łzawiące, podpuchnięte oczy. Może również wystąpić utrata powonienia i ból głowy, a także uczucie ciężkości w części czołowej oraz ból w okolicy oczu. Czasami dochodzi do całkowitego zablokowania przewodów.

Przyczyny

Zapalenie zatok jest infekcją wtórną, wywołaną, przez infekcję bakteryjną stanowiącą powikłanie infekcji wirusowej, np. zwykłego przeziębienia. Innymi przyczynami infekcji wtórnej może być katar sienny, ropna infekcja zęba w górnej szczęce, polipy nosa lub infekcja górnych dróg oddechowych.

Leczenie naturalne

Przy często pojawiającym się katarze należy usunąć wszystkie potencjalne alergeny, powietrze w pomieszczeniach musi być często wietrzone, a jeżeli jest to konieczne, należy korzystać z jonizatora z nawilżaczem

Aromaterapia

Zaleca się głównie kąpiele lub inhalacje z pary wodnej z dodatkiem olejków eterycznych oraz przemywanie lub płukanie nosa wodą z dodatkiem olejków. Zarówno do inhalacji jak i kąpieli należy użyć 20 kropli olejku eukaliptusowego, cytrynowego lub z drzewa cedrowego. Dodajemy je do kąpieli lub miski z gorącą wodą. Skuteczne bywają inhalacje z jaśminu lub palenie olejku jaśminowego w pomieszczeniach. Zalecany jest również olejek eteryczny z liści warzyw aplikowany w postaci inhalacji lub dodawany do nawilżacza powietrza. Taką samą ilość olejku (2 krople) można dodać do 25 ml olejku nośnikowego i wcierać w górną część klatki piersiowej. Stosując olejek eteryczny u dzieci, trzeba zachować wyjątkową ostrożność, u dzieci poniżej 12 roku życia stosuje się połowę dawki przeznaczonej dla dorosłych.

Ziołolecznictwo

Zaleca się picie herbaty lub nalewki z czarnego bzu. Czarny bez może być także przyjmowany jako syrop. Podobne działanie ma herbata z krwawnika, która łagodzi stany zapalne zatok. Bardzo pomocne są inhalacje z eukaliptusa i sosny.

Homeopatia

Przy stosowaniu leków homeopatycznych należy koniecznie skonsultować się z lekarzem homeopatą. W przypadku samodzielnego leczenia należy wziąć pod uwagę następujące informację:

* Nat. Mur. - gdy wydzielina z nosa jest rzadka, podobna do białka jaja.

* Kalium bichrom. - gdy wydzielina z nosa jest żółta, ciągnąca się

* Hydrastis - gdy obserwujemy stały wyciek z nosa.

* Graphites - w przypadku występowania przewlekłego kataru z podrażnieniem nosa.

* Pulsatilla - przy występującej żółtej wydzielinie z nosa.

* Hepar sulph. - kiedy odczuwamy wrażliwość twarzy.

* Sambucus - przy nadmiernym kichaniu i uczuciu zatkanego nosa , szczególnie u dzieci.

W każdym przypadku należy przyjmować 1 tabletkę co 2 godziny (tylko 6 dawek), a następnie 3 razy dziennie. Niemowlętom i dzieciom podaje się te same dawki leków co dorosłym, ale w kroplach.

Akupunktura

Bywa wyjątkowo pomocna w przewlekłym katarze i zapaleniu zatok, ponieważ zmniejsza wytwarzanie się śluzu. Terapeuta wkłuwa igły w meridiany płuc, jelita grubego i żołądka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium