Darmowa dostawa już od 250 zł

Złamania i pęknięcia kości
Złamania i pęknięcia kości

Kości wchodzące w skład układu ruchu człowieka zbudowane są z wewnętrznej warstwy gąbczastej, której pneumatyczna struktura zwiększa wytrzymałość na urazy jest miejscem wypełnionym szpikiem kostnym, oraz z zewnętrznej warstwy - okostnej. Złamaniem (fractura) nazywa się całkowite przerwanie ciągłości kości, natomiast o pęknięciu można mówić wtedy, gdy tylko część struktury kostnej ulega uszkodzeniu. W praktyce jednak przyczyny, objawy i postępowanie są bardzo podobne w obu przypadkach, a jedynie nasilenie dolegliwości może być większe w przypadku złamań.

Typy złamań

Z powodów klinicznych wyróżnia się kilka typów złamań:

  • ze względu na przebieg szczeliny złamania: skośne, poprzeczne, podłużne i wieloodłamowe
  • w zależności od umiejscowienia: złamanie trzonu (środkowa część kości), nasady (końcowa część), przynasady;
  • ze względu na stan skóry i tkanki otaczającej kość: otwarte i zamknięte
  • ze względu na liczbę uszkodzonych kości: proste - jedna kość, złożone - więcej niż jedna kość.

Objawy złamania kości

Podstawową dolegliwością sugerującą obecność złamania jest ból w miejscu uszkodzenia kości oraz bolesność, czyli nadwrażliwość na dotyk lub ucisk. Chory nie jest w stanie poruszać ranną kończyną, a jeżeli może to uczynić, to ruch wiąże się z bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi. W miejscu uszkodzenia pojawia się obrzęk, któremu najczęściej towarzyszy zasinienie.

Przyczyny złamania kości

Najczęstszą przyczyną złamania jest uraz. Jeżeli tkanka jest kostna prawidłowa, na przykład u młodych, zdrowych ludzi, uraz musi być dostatecznie silny, aby wywołać uszkodzenie kości. Jednak w przypadku zaniku warstwy gąbczastej, na przykład w przebiegu osteoporozy, niektórych ogólnoustrojowych, w guzach gości i przerzutach nowotworowych do kości, ich struktura staje się tak słaba, że do złamania może doprowadzić niewielkie uderzenie albo gwałtowne stąpnięcie (ta postać nazywa się złamaniem patologicznym). Innym typem złamań jest złamanie z przeciążenia, które powstaje, jeśli na kość działa stała, chociaż niewielka siła (np. tak zwane złamanie marszowe, które może wystąpić na skutek długotrwałego intensywnego marszu).

Leczenie naturalne

Leczenie naturalne stosowane jest w celu skrócenia okresu zrostu złamanej kości i poprawy metabolizmu uszkodzonej tkanki. Wspomaga również okres regeneracji, wpływając korzystnie na stan mięśni, więzadeł i ścięgien, które pozostają unieruchomione w trakcie odnowy kości.

Kymatyka

Kymatyka opiera się na wykorzystywaniu leczniczego działania fal dźwiękowych, które powodują wibrację, przekazując tkankom swoją energię i pobudzają procesy gojenia. Osoba poddająca się terapii może być zanurzona w wannie z ciepłą wodą, ponieważ woda przepuszcza falę dźwiękową.

Ziołolecznictwo

W leczeniu złamań szczególne miejsce zajmuje żywokost lekarski, który może przyspieszyć zrost. Miejsce uszkodzone pokrywa się warstwą pasty z żywokostu, a następnie obandażowuje.

Dietetyka

Zaleca się żywokost, korzystny w procesie zrastania kości, a także cynk i witaminę C. Należy pamiętać, aby w pożywieniu znalazła się prawidłowa ilość białka i wapnia - pierwiastka budującego kość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium