Vitamarket.pl
Blog - Uszkodzenia tkanek miękkich Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Uszkodzenia tkanek miękkich
Uszkodzenia tkanek miękkich

Kości i stawy otoczone są elementami tkanki łącznej, takimi jak ścięgna i więzadła, które w odróżnieniu od struktur tkanki kostnej zachowują pełną miękkość i elastyczność, dzięki czemu możliwy jest ruch w miejscu połączeń stawowych, a także w obrębie kończyn i całego układu kostnoszkieletowego. Do tkanek miękkich zaliczamy również mięśnie wykonujące pracę oraz ochraniające kości i zaopatrujące organizm nerwy i naczynia krwionośne. Uszkodzenia tkanek miękkich są bardzo częste, a przede wszystkim dlatego, że struktury te występują właściwie w prawie każdej okolicy anatomicznej ludzkiego ciała, a wchodząc w skład układu ruchu są szczególnie narażone na uraz. Dolegliwości zatem dotyczą zarówno kończyn, jak i tułowia.

Objawy uszkodzenia tkanek miękkich

W przypadku przebytego urazu stawu, jeśli dojdzie do uszkodzenia jego struktur, okolica staje się niezwykle bolesna, pojawia się silny obrzęk, któremu może towarzyszyć zasinienie, związane z przerwaniem ciągłości drobnych naczynek krwionośnych. Dojść również może do przemieszczeń w stawie, tak że ruch kończyny nawet po podaniu środków przeciwbólowych jest niemożliwy. Zapalenie lub uszkodzenie ścięgien, które mocują mięsnie do kości, objawia się bólem nasilającym się podczas ruchu, często towarzyszy temu obrzęk oraz bolesność pod wpływem ucisku na zmienione chorobą miejsce. Zapalenie kaletek maziowych, które produkują śluz ułatwiający ruch ścięgien i więzadeł, objawia się bólem, opuchnięciem oraz podrażnieniem w czasie ruchu.

Przyczyny uszkodzenia tkanek miękkich

Przyczyny prowadzące do uszkodzeń tkanek miękkich to głównie wszelkiego rodzaju urazy działające na elementy narządu ruchu. Zarówno nagły, jak i przewlekły, długotrwały uraz może w konsekwencji doprowadzić do niedomogi ścięgien, więzadeł czy mięśni.

  • Uderzenia - prowadzą najczęściej do stłuczeń, jednak odpowiednio silne mogą spowodować złamanie kości i przedarcie tkanek miękkich ją osłaniających
  • Rozdarcia i innego typu rany cięte lub szarpane - niszczą tkanki w zależności od głębokości działającego czynnika
  • Nadwerężenia - spotykane są najczęściej u sportowców, a także u osób, które nieustannie powtarzają określony ruch lub układ ruchów, w obu przypadkach uszkodzenie wywołane jest przez nadmierne obciążenie wybranej grupy mięśni albo kończyny, wynikające zazwyczaj z zawodowo wykonywanych czynności, na przykład częste są mikrourazy w obrębie stawów łokciowych tenisisty (tzw. łokieć tenisisty) oraz w obrębie nadgarstków osób piszących zawodowo na maszynie lub klawiaturze komputera; nadwerężenia mogą mieć również charakter ostry, nagły, prowadzący do zwichnięć, skręceń w stawach oraz do naderwań ścięgien i mięśni.
  • Zapalenia - procesy o podłożu zapalnym stanowią dość częstą grupę przyczyn uszkodzeń tkanek miękkich.
  • Nowotwory - niezwykle rzadko są źródłem dolegliwości ze strony tkanek miękkich, jednak w przypadku twardego lub powiększającego się guza najlepiej szybko wyjaśnić problem przy pomocy lekarza.

Leczenie naturalne

Osteopatia

Osteopatia znajduje szerokie zastosowanie w diagnozowaniu i leczeniu wielu schorzeń układu ruchu. Specjaliści, dzięki umiejętnym technikom manipulacji i w wyniku stosowania szybkich zręcznych ruchów o krótkiej amplitudzie, osiągają dobre efekty, doprowadzając do odblokowania stawów i uwolnienia zrostów w obrębie stawów i otaczających ich tkanek miękkich. Odpowiednia technika umożliwia rozluźnienie zbyt napiętych lub wzmocnienie zbyt słabych mięśni.

Rolfing

W wyniku tej metody dochodzi do rozluźnienia napiętych tkanek i do pobudzenia mięśni i stawów do wykonywania odpowiednich ruchów. Rolfing może też przyspieszyć procesy gojenia się ran, w sytuacji gdy ból i zmiany zapalne nieco ustąpią.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium