Darmowa dostawa już od 250 zł

Skurcze mięśni
Skurcze mięśni

Każdy mięsień zbudowany jest z bardzo licznych pęczków mięśniowych, które z kolei utworzone są z mikroskopijnych włókienek mięśniowych. Dzięki ich zdolności do aktywnego skurczu dochodzi do skrócenia długości całego mięśnia i kończyna może wykonać pracę. Wymaga ona dostarczenia energii, pożywienia (przede wszystkim glukozy) oraz tlenu do skracających się komórek. Bolesny skurcz mięśniowy polega na zazwyczaj krótkotrwałym nagłym napięciu mięśnia. Najczęściej dotyczy nóg, stóp i palców u nóg, chociaż może też pojawić się w obrębie ramion.

Objawy

Skurcz objawia się nagłym napięciem mięśnia, któremu towarzyszy silny ból i upośledzenie ruchomości kończyny. Ból jest wynikiem gromadzenia się w tkance ubocznych produktów metabolizmu oraz niedostatecznego ukrwienia, co razem zostaje wywołane przez zaciśnięcie lub znaczne zwężenie tętnic zaopatrujących dany obszar. Pojawiający się niedobór tlenu i nadmiar kwasu mlekowego powodują właśnie doznania bólowe. Normalnie, przy prawidłowej pracy mięśnia, naprzemienne skurcze i rozkurcze zaciskają i rozwierają tętnice oraz żyły i działając jak pompa, wspomagają krążenie krwi w tkance.

Przyczyny

Nie zawsze udaje się dokładnie określić przyczynę pojawienia się skurczu. Mogą go wywoływać następujące czynniki:

  • ciężkie ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza gdy mięsnie są przemęczone lub słabo rozgrzane
  • niedobór soli i innych elektrolitów, wynikających z obfitego pocenia się w czasie treningu
  • miażdżyca tętnic, która upośledza ukrwienie, a tym samym odpowiednie odżywienie tkanki mięśniowej
  • powtarzany ciągle ten sam ruch lub układ ruchowy - na przykład w pracy przy maszynie (produkcja taśmowa)
  • zaburzenia neurologiczne, w tym ucisk na nerw przy przemieszczeniu krążka międzykręgowego (np. rwa kulszowa)

Leczenie naturalne

Kręgarstwo

Dzięki odpowiednio dobranej technice zabiegu manipulacja w okolicy kręgosłupa może przynieść ulgę w wielu postaciach skurczu mięśniowego.

Masaż

Terapia z wykorzystaniem masażu skutecznie łagodzi bóle pojawiające się w skurczach i pomaga w rozluźnieniu mięśni całego ciała. Zabieg powinien skupić się głównie na obszarach objętych skurczem. Ugniatające ruchy rozgrzewają oraz poprawiają krążenie.

Dietetyka

Zalecana jest przede wszystkim dieta uzupełniająca niedobory mikro- i makroelementów. Trzeba pamiętać o odpowiednich ilościach spożywanego magnezu, potasu, wapnia i cynku. Należy również zadbać o dzienne dawki białka pokrywające indywidualne potrzeby organizmu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium