Vitamarket.pl
Blog - Artretyzm Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Artretyzm
Artretyzm

Artretyzm to zapalenie tkanek stawów, wywoływane najczęściej zapaleniem kostno-stawowym lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Choroba spowodowana jest stopniowym starzeniem się, czyli "zużywaniem" chrząstek pokrywających powierzchnię stawu, co prowadzi do jego uszkodzenia, a w konsekwencji do stanów zapalnych. Każdy staw wypełniony jest błoną maziową, dzięki której może normalnie funkcjonować. Po uszkodzeniu mazi kości stawowe ocierają się o siebie, co daje objawy takie jak: ból, obrzęk i sztywność. Choroba ta najczęściej obejmuje biodrowe, kolanowe i stawy dłoni.

Przyczyna artretyzmu

Bezpośrednią przyczyną artretyzmu jest uszkodzenie jamy stawowej, powodujące opisane dolegliwości. Może ono nastąpić na skutek, będącego konsekwencją otyłości.

Objawy artretyzmu

Początkowo objawy choroby mogą pojawiać się sporadycznie, z pewnymi nasileniami w godzinach porannych. Są nimi nasilający się ból i uczucie sztywności, ograniczające możliwość poruszania się. Do innych objawów dość często występujących należą:

  • zgrzytanie stawów w czasie poruszania, wskazujące na ocieranie się o siebie kości
  • bolesny obrzęk stawów, prowadzący do deformacji
  • zapalenie błony maziowej objawiające się ostrym bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem

Leczenie naturalne

Podstawą w leczeniu artretyzmu i wszelkich chorób mających podłoże reumatyczne jest utrzymanie ruchomości stawów przez ciągłe, lekkie, nie wyczerpujące ćwiczenia fizyczne i dbałość o sylwetkę, prowadzącą do obniżenia wagi ciała i walki z nadwagą.

Dietetyka

Zastosowanie właściwej diety jest podstawą w leczeniu artretyzmu. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, herbaty, kawy oraz alkoholu. Wskazane jest picie 1,5 - 2 litrów czystej wody dziennie i wyeliminowanie możliwie wszystkich alergenów pokarmowych, ponieważ właśnie alergeny oraz nadmiar toksyn są przyczynami częstych zaparć towarzyszących artretyzmowi. Ważne jest również możliwie szybkie uzupełnienie niedoboru niektórych pierwiastków odżywczych, takich jak: cynk, selen i witamina A, a także podstawowych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo powinny być podawane witaminy E, C i B complex oraz kwas pantotenowy, miedź, żelazo, mangan, magnez i bor. Zalecane jest unikanie pomidorów, potraw zakwaszających, takich jak czerwone mięso i owoce cytrusowe, wskazane zaś picie 3 razy dziennie octy jabłkowego z miodem. Z diety należy wyłączyć produkty mleczarskie i w miarę możliwości przetwory zbożowe, przejść na herbatki ziołowe, a przynajmniej raz w tygodniu pościć, z zachowaniem różnego rodzaju płynów (np. sok jabłkowy, selerowy, buraczany, marchwiowy, woda, herbata ziołowa). Należy pamiętać, aby nie przyjmować posiłków zbyt gorących lub zbyt zimnych.

Ziołolecznictwo

Bardzo skutecznym ziołem jest tzw. diabelski pazur - harpagophytum procumbens, który zawiera kilka rodzajów glikozydów - silnych środków przeciwzapalnych. Nie wolno tych ziół stosować w ciąży. Ze względu na cenne środki odżywcze zalecane są napary z lucerny i selera, ekstrakty z aloesu, bobrka trójlistnego, wrotycza maruny, pierwiosnka, wierzby i kory wierzbowej, łagodzące również w pewnym stopniu stany zapalne. Kojąco na ataki zapalenia kostno-stawowego działa pochrzyn kosmaty i gwajakowiec. By uzyskać poprawę, trzeba jednak używać ziół w dużych ilościach.

Aromaterapia

Ulgę przynosi olejek geraniowy, który ogólnie poprawia samopoczucie i podnosi na duchu. Do masażu używany jest olejek lawendowy lub rumiankowy, 2-3 krople należy zmieszać z niewielką ilością oleju podstawowego. Do masażu lub kąpieli może być dodany również olejek cyprysowy i eukaliptusowy. Olejek imbirowy rozgrzewa stawy, jałowcowy pomaga usunąć toksyny, a rozmarynowy pobudza krążenie i usuwa toksyny poprzez układ krwionośny.

Masaż

Masaż łagodzi ból i eliminuje sztywność. Przy masowaniu okolic stawu z zaawansowanymi zmianami artretycznymi należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do ich uszkodzenia.

Przy artretyzmie zalecany jest szczególnie ostrożny masaż mięśni, otaczający chore stawy.

Akupunktura

Ta terapia szczególnie zalecana jest we wczesnym stadium choroby, a jej skutki mogą być długotrwałe. Efektem powinno być rozgrzanie schłodzonych obszarów, zaś oziębienie nadmiernie rozgrzanych. Leczenie powinno pobudzić krążenie płynów, krwi i energii. W rezultacie ból i zapalenie powinno ulec zmniejszeniu.

Kręgarstwo

Leczy schorzenia poprzez złagodzenie nadmiernego napięcia mięśni, które uniemożliwia swobodne poruszanie i funkcjonowanie organizmu. Kręgarz stara się również wpłynąć na kręgi, rozluźnić je, co ma przyspieszyć proces leczniczy. Sama kuracja może być prowadzona tylko przez specjalistę, ponieważ wymaga doskonałej znajomości materii i świadomości ewentualnych niebezpieczeństw.

Technika Alexandra

Jest to technika, która może być niezwykle przydatna w leczeniu artretyzmu. Celem jej jest osiągnięcie ogólnej harmonii i przywrócenie równowagi oraz właściwej postawy. Podstawą kuracji jest dążenie do rozluźnienia stawów i niepotrzebnego napięcia mięśni oraz do wydłużenia kręgosłupa. Lepsze wykorzystanie niektórych partii mięśni zmniejsza powstałe w organizmie obciążenia i zakłócenia mechaniczne, uwalniając samoleczenie organizmu.

Trening autogenny

Zalecany jest we wszystkich rodzajach zapalenia stawów, rozluźnia mięsnie, usprawnia przepływ krwi przez chore obszary ciała, obniża reakcję na stres i potrafi dzięki temu wpłynąć na ograniczenie podawanych leków.

Akupresura

Jest to terapia polegająca na uciskaniu odpowiednich punktów średnio przez 2 minuty dziennie rano i wieczorem. Przy bólach kolana punkt taki znajduje się poniżej rzepki kolanowej (odległość mniej więcej cztery palce poniżej kolana i jeden palec na zewnątrz od kości piszczelowej) Przy bólach bioder należy mocno masować punkty po obu stronach bioder w zagłębieniu, gdzie noga łączy się z miednicą. Akupresurę można traktować jak pierwszą pomoc w zwalczaniu bólu i należy praktykować ją w miarę regularnie.

Hydroterapia

Zalecana jest półgodzinna kąpiel z dodatkiem soli Epsoma, która łagodzi ból i zwiększa ruchomość stawów chorego. Temperatura w basenie powinna wynosić do 24 stopni, czyli tyle, ile wynosi mniej więcej ciepłota skóry i ciepłe, nieruchome, otaczające nas powietrze, dające głęboką relaksację. W trakcie kąpieli w basenie można wykonywać proste ćwiczenia ruchowe wyraźnie łagodzące ból i wpływające na giętkość stawów. Jest to wiosłowanie, chodzenie i pochylanie tułowia zanurzając się w wodzie do poziomu klatki piersiowej. Bardziej skomplikowane ćwiczenia przypominają taniec w wodzie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium