Vitamarket.pl
Blog - Masaż - jako metoda leczenia Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Masaż - jako metoda leczenia
Masaż - jako metoda leczenia

Masaż jest terapią polegającą na masowaniu, ugniataniu oraz innych technikach wykorzystujących dotyk, oddziałującą na tkankę miękką ciała. Jest jedną z najstarszych terapii świata, wcześniejszą niż akupunktura.

Historia leczenia masażem

Jego lecznicze właściwości znane już były w starożytnej Grecji i Rzymie. W piątym wieku p.n.e.
W jednym ze swych dzieł Hipokrates zachwalał metodę leczenia opartą na „ugniataniu skóry”. Rozmaite formy masażu były stosowane w starożytnych Chinach i Egipcie. Popularność masażu zmalała w okresie średniowiecza, kiedy jego praktykowanie uznano za grzech. Obecnie jest coraz częściej stosowaną techniką terapeutyczną, docenianą między innymi ze względu na komfort pacjenta, dla którego terapia w wielu przypadkach stanowi przyjemność.

Ojcem współczesnego masażu był szwedzki gimnastyk, Pehr Henryk Ling. To on właśnie sformułował podstawowe zasady tzw. Masażu szwedzkiego, na którym opierają się wykorzystywane dzisiaj techniki.

Zastosowanie masażu

Masaż pomocniczo może być stosowany w przypadku chorób przewlekłych oraz podczas rekonwalescencji po ataku serca lub operacji kardiologicznej. Jest również idealną metodą rozładowania stresów, przynosi ulgę w dolegliwościach związanych z napięciem, niepokojem, depresją i bezsennością. Często terapia masażu zalecana jest w przypadku kontuzji, bólów pleców, głowy, mięśni i niektórych rodzajów bólów przewlekłych. Może przynosić ulgę w przypadku dolegliwości związanych z układem trawiennym, takich jak zaparcia. Stosując masaż przed wysiłkiem fizycznym ułatwiamy rozgrzewkę. Po ćwiczeniu wykorzystany jest w celu redukcji poziomu produktów przemiany materii, które powodują skurcze i bóle mięśni.
Masaż wzmacnia układ odpornościowy organizmu. Stanowi również podstawę innych terapii, takich jak aromaterapia, shiatsu i fizjoterapia, oraz stanowi istotny element medycyny chińskiej i ajurwedyjskiej.
Lecznicze działanie terapii masażem polega na stymulowaniu układu nerwowego, rozciąganiu i rozluźnianiu mięśni i tkanki łącznej, by zapewnić im elastyczność. Na skutek napięcia nerwowego może dochodzić do zwężenia żył. Poprzez rozluźnienie mięśni, masaż pobudza krążenie krwi i limfy, polepszając cyrkulację tlenu i produktów przemiany materii w ciele człowieka.

Techniki masażu

Obecnie terapeuci korzystają z bardzo wielu niezwykle zróżnicowanych metod masażu. Większość z nich opiera się jednak na kilku podstawowych technikach:

  • Effleurage - to delikatne muskanie albo głaskanie. Technika ta wykorzystuje powolny, rytmiczny ruch rąk po skórze, przeważnie zgodnie z kierunkiem krążenia krwi. Zwykle terapeuta używa całej dłoni, stopniowo zwiększając siłę nacisku. Jest to technika najbardziej uniwersalna i można ją stosować we wszystkich miejscach nadających się do masażu. Mocne i energiczne głaskanie wpływa na układ krwionośny, pobudzając krążenie. Łagodne ruchy stymulują układ limfatyczny.
  • Petrissage - technika ta polega na ugniataniu i wyciskaniu (wykręcanie przypominające wyżymanie ręcznika) poszczególnych partii mięśni. Masażysta kolejno zaciskając i luzując uścisk redukuje napięci mięśniowe i poprawia krążenie krwi. W przypadku osób z zaburzeniami układu trawiennego oraz kobiet w ciąży tej techniki masażu na brzuchu.
  • Uciski - to technika równomiernego, jednostajnego (punktowego albo kulistego) uciskania poszczególnych mięśni mięśni.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium