Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Pomarańcza słodka ( pomarańcza chińska)

03-08-2015

Pomarańcza słodka jest wiecznie zielonym drzewem cytrusowym z rodziny rutowatych (Rutaceae). Pochodzi od pomarańczy gorzkiej (kwaśnej Citrus aurantium), która około X wieku jako drugi owoc cytrusowy (po cedracie, czyli cytronie) została sprowadzona do Europy przez Arabów. Pochodziła prawdopodobnie z Indii Wschodnich lub Chin i do XV w . była uprawianą w Europie. Nie cieszyła się jednak dużym uznaniem ze względu na smak. Dziś rośnie we Włoszech i Hiszpanii, stosowana jako surowiec do produkcji dżemów, marmolady, likierów i nalewek, a także olejków eterycznych.

Pomarańczę słodką sprowadzili do Europy włoscy i portugalscy kupcy i wkrótce stała się popularna w całym basenie Morza Śródziemnego. Wraz z Kolumbem jej nasiona dotarły też do Ameryki. Dziś istnieje ponad 200 jej odmian; drzewa pomarańczy są uprawiane na obszarach tropikalnych i subtropikalnych, a najważniejsze rejony to kraje śródziemnomorskie, Chiny, Ameryka Południowa i południowa część Ameryki Północnej. Drzewo osiąga 10 m wysokości, ma kolczaste pędy, skórzaste, owalne, błyszczące liście i białe kwiatu o mocnym zapachu. Owocuje raz w roku. Kuliste owoce o średnicy 5-10 cm pokrywa zielona, jasnożółta, pomarańczowa lub czerwona skórka. Przywiera ona na miąższu, który składa się z 10-13 cząstek i ma w zależności od odmiany różny smak ( mniej lub bardziej słodki i soczysty) i barwę- jasnożółtą, pomarańczową, krwistoczerwoną, czerwono fioletową.

Pomarańcza to nie tylko smaczne, ale i bardzo wartościowe owoce. Zawierają dużo składników mineralnych oraz witamin ( A, B, C, P) są też bogate w błonnik, cukry i kwasy organiczne. Spożywa się je surowe i w przetworach, w postaci soków, dżemów, konfitur, likierów, aperitifów. Skórka, kwiaty i młode pędy służą do produkcji olejków eterycznych i esencji, wykorzystywanych w przemyśle cukierniczym, farmaceutycznym i chemicznym.

Stosowana zewnętrznie: stanowi doskonały kosmetyk o działaniu odświeżającym i wygładzającym skórę. Plasterki pomarańczy można dodawać do kąpieli.

Stosowane wewnętrznie: pomarańcze mają właściwości moczopędne. Pomagają w trawieniu, działają przeczyszczająco. Nadają elastyczności naczyniom krwionośnym i świetnie regenerują komórki, Badania potwierdzają ich antynowotworowe działanie. Podobnie jak inne cytrusy uodporniają przed infekcjami.

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.