Vitamarket.pl
Blog - Morwa czarna Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Morwa czarna
Morwa czarna

Drzewa morwowe rosną dziko w Chinach, Korei, Iranie i na Kaukazie. W Europie znane są przynajmniej od czasów cesarza rzymskiego Justynina, który polecił je do uprawy jedwabników. Dopiero w XVI w. morwy czarne ustąpiły miejsca morwom białym, które dostarczały gąsienicom jedwabnika większych ilości pokarmu.
Morwa to pięknie i długowiecznie drzewo ( można spotkać okazy posadzone już w XVII w). Osiągają 15 m wysokości, mają zaokrągloną kopulastą koronę i pokręcone konary. Liście mają sercowaty kształt i szeroką powierzchnię, a od spodu pokrywa je delikatny puszek. Morwy na ogół są samopylne. Z niepozornych kwiatów żeńskich powstają ciemnoczerwone, prawie czarne owoce podobne do jeżyn. Nie są to jednak jeżyny, ale owocostany orzeszków otoczonych mięsistymi okrywami okwiatu.
Owoce morwy plamią wszystko , z czym się zetkną. Są pachnące i niezwykle apetyczne, mają wyśmienity, cierpki, słodkokwaśny smak. Ponieważ bardzo szybko się psują muszą być zjadane od razu po opadnięciu na ziemię. Nie nadają się do dłuższego przechowywania i zamrażania.

Owoce mają działanie wzmacniające i używane są w osłabieniu organizmu.

Owoce morwy stosuje się w stanach zapalnych różnych organów.

Stosowana wewnętrznie

Napar z liści morwy czarnej polecany jest karmiącym matkom, ponieważ zwiększają laktację, poza tym wzmaga wytwarzanie insuliny cukrzycy; owoce poprawiają przemianę materii, ułatwiają trawienie, mają działanie moczopędne, obniżają ciśnienie krwi, świeży sok z korzeni jest środkiem przeciwrobacznym; sok z owoców pomaga na ból zębów.

Stosowana zewnętrznie

Płynem z rozgniecionych owoców morwy czarnej można płukać jamę ustną w przypadku owrzodzenia i bólów gardła; świeże liście goją rany i owrzodzenia; wysuszone, sproszkowane łyko z gałązek pomaga w skaleczeniach i krwawieniach żylaków odbytu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium