
Arnika górska to dość rzadka roślina o pięknych pomarańczowych i złocistożółtych kwiatach. Do celów leczniczych wykorzystuje się kwiaty, liście i korzeń. Ponieważ jest rośliną trującą, można ją stosować wewnętrznie tylko pod nadzorem lekarza i w silnie rozcieńczonej postaci. Jest często stosowanym lekiem homeopatycznym.
Dzika arnika jest pod ochroną.
Arnika często jest wykorzystywana w kosmetyce.
Stosowana wewnętrznie
Arnika pobudza układ nerwowy, działa korzystnie na układ krążenia i podnosi nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Stosuje się ją przy nieżytach i wrzodach dwunastnicy, nerwicach wegetatywnych oraz stanach wyczerpania fizycznego i nerwowego.
Stosowana zewnętrznie
Jako okłady i kompresy arnika jest środkiem dezynfekującym, ściągającym, gojącym i rozmiękczającym. Regeneruje tkanki i łagodzi bóle oraz obrzęki spowodowane lekkim zranieniem, stłuczeniem, zabiegiem chirurgicznym i kontuzją. Leczy siniaki, opuchlizny, inne urazy, gdy nastąpiły wysięki do miękkich tkanek.
Nie należy jej stosować na otwarte rany i oparzenia III stopnia. Kwiaty arniki warto dodać do kąpieli ziołowych. Nalewka jest środkiem pielęgnującym włosy.