Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Rany i skaleczenia

21-05-2014

Raną nazywamy przerwanie ciągłości tkanki pod wpływem urazu. Rozróżnia się otarcie lub zadrapanie naskórka, rany powierzchniowe i głębokie. Gojenie się rany jest zjawiskiem biologicznym, wykształconym przez lata rozwoju ewolucyjnego człowieka. W niektórych wypadkach, po zagojeniu się rany nie pozostaje żaden ślad, czasami jednak dochodzi do powstania blizny.

Objawy

Zadanej ranie towarzyszy zawsze i przede wszystkim ból o różnym nasileniu, w zależności od okolicy, która została uszkodzona. Ponadto bardzo często zdarza się krwawienie, szczególnie groźne, gdy pochodzi ze zranionych naczyń krwionośnych. Jeśli krwawienie jest bardzo intensywne, krew wpływa z dużym ciśnieniem lub falami zgodnymi z biciem serca, to należy podejrzewać krwawienie z tętnicy i udzielić choremu natychmiastowej pomocy oraz wezwać lekarza. Gdy w trakcie gojenia się rany nasilają się dolegliwości bólowe, jej okolica staje się obrzęknięta, bardziej zaczerwieniona i ocieplona, oraz gdy do tych objawów dołącza się gorączka, trzeba podejrzewać zakażenie rany i koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Przyczyny

W zależności od rodzaju urazu i kształtu zadanej rany możemy mówić o ranie ciętej ( popularnie zwanej skaleczeniem), szarpanej, tłuczonej, miażdżonej, kąsanej i postrzałowej.
Należy też powiedzieć o czynnikach opóźniających gojenie się rany. Jej zakażenie, niedokrwienie lub zbyt duża ilość tkanek martwiczych w ranie, a także nieodpowiednie zastosowanie antybiotyków i środków odkażających to czynniki miejscowe, które mogą opóźniać ten proces. Oprócz tego istnieją czynniki ogólnoustrojowe, takie jak: niedobór białka w organizmie, niedobór witamin i mikroelementów, niedokrwistość lub niedotlenienie oraz stosowanie leków sterydowych, miejscowo i ogólnie.

Leczenie naturalne

Pierwsza pomoc może okazać się ostateczna w przypadku ran niewielkich, zadawanych ze względnie warunkach, bez kontaktu z ziemią, jak np. ukłucia igłą, otarcia naskórka na niedużej powierzchni, przypadkowe skaleczenie nożem. Wówczas należy obmyć ranę czystą wodą, a następnie wodą utlenioną, skórę wokół rany przetrzeć środkiem dezynfekującym, np. jodyną lub spirytusem i na koniec pokryć ranę opatrunkiem z gazy, który można zabezpieczyć przylepcem. Rany, w których znajdują się ciała obce, muszą zostać oczyszczane chirurgicznie, a osoby zranione powinny otrzymać surowicę przeciwtężcową, chyba że dostawały, ją w przeciągu ostatnich 5 lat. Czasami rany rozległe lub głębokie wymagają założenia szwów. Bardzo istotna jest także pierwsza pomoc w przypadku ran krwawiących. Należy zastosować wtedy ucisk na ranę. A gdy opatrunek przesiąka, bez zdejmowania pierwszej jego warstwy nałożyć kolejną. Gdy podejrzewamy krwawienie tętnicze, należy zastosować ucisk, pomiędzy raną a sercem. Do tego celu używa się opasek uciskowych, ale gdy takich nie posiadamy, może to być jakikolwiek kawałek materiału.

Ziołolecznictwo

Okolicę rany możemy także przemyć destylatem z oczaru lub 15 ml destylatu rozpuścić w 300 ml wody i tym roztworem zwilżyć opatrunek. Na czyste rany po kilku dniach można stosować maść z żywokostem lekarskim, który ma właściwości przyspieszające gojenie. Idealnym środkiem jest również świeży sok z aloesu, który stosuje się 2-3 razy dziennie.

Homeopatia


Zewnętrznie stosuje się okład z nalewki Hypericum lub Calendula- 2 krople w 15 ml wody. Następnie używa się maści sporządzonej z jednego z tych preparatów. Doustnie poleca się przyjmowanie 4 dawek co 4 godz. Hypericum bądź Arniki.

Akupersura


Na niewielkie rany cięte i zadrapania można stosować w postaci nie rozcieńczonej olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego. Można je też rozcieńczyć wodą w celu przemycia ran i jej okolic.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.