Pęcherze pojawiają się najczęściej na stopach lub na dłoniach, ale mogą powstać w każdej innej okolicy narażonej na uraz. Powstają w wyniku nadmiernej produkcji płynu surowiczego przez komórki skóry, czego efektem jest oddzielenie się wierzchnich warstw naskórka i utworzenie zbiornika owego płynu w postaci pęcherza.
Objawy
Pęcherze mogą być różnych rozmiarów, od malutkich do kilkucentymetrowych. Powstają zawsze w tej okolicy, która narażona jest na ucisk. Małe pęcherze zazwyczaj nie bolą, większe natomiast mogą powodować dolegliwości bólowe, zwłaszcza gdy miejsca, w których powstały są nadal narażone na uraz. Jeśli nie zostaną przekłute, zwykle same po kilku dniach pękają i w ciągu kilku następnych dni skóra się goi. Czasem jednak można dojść do zakażenia znajdującego się wewnątrz pęcherza płynu. Wtedy, staje się on zdecydowanie bardziej bolesny, dochodzi do zaczerwienienia i obrzęku okolicy, w której powstał oraz niejednokrotnie pojawia się gorączka.
Przyczyny
Przyczyny powstania pęcherzy na stopach to: noszenie niewygodnego obuwia, długodystansowy marsz lub po prostu zbyt intensywny trening sportowy. Pęcherze na dłoniach powstają w wyniku zbyt wytężonej lub zbyt długiej pracy fizycznej.
Leczenie naturalne - naturopatia
Należy podjąć decyzję, o tym czy przekłuć pęcherz, czy też poczekać, aż pęknie on sam. Nie ma jedności w tej kwestii. Na pewno dobrze jest przekłuwać duże pęcherze oraz te, które sprawiają ból. Trzeba to wykonać w aseptycznych warunkach. Należy spirytusem przetrzeć dwukrotnie miejsce, w którym znajduje się pęcherz, po czym nakłuć go lub naciąć na tyle szeroko, aby znajdujący się w nim płyn mógł wypłynąć. Nie powinno się zrywać odwarstwionego naskórka, pozostawiony szybko twardnieje i sam odpada, natomiast zrywanie go prowadzi zwykle do powiększenia obszaru uszkodzonej skóry. Po przecięciu lub nakłuciu pęcherza trzeba przykryć go zwykłym opatrunkiem i chronić. Do tego celu można użyć zwykłych plastrów z opatrunkiem lub gdy pęcherz był duży, położyć na niego gazik lub dwa i zakleić przylepcem. Gdy opatrunek jest suchy, można zmienić go nawet po dwóch dobach, gdy zaś wcześniej ulegnie przemoczeniu lub zabrudzeniu, należy zmienić go od razu. Na noc dobrze jest całkowicie odkryć chore miejsce. Kontakt z powietrzem przyspiesza bowiem gojenie się.
Ziołolecznictwo
Można zastosować przemywanie chorych miejsc lub kąpiele stóp czy dłoni w rozcieńczonych naparach z mięty pieprzowej, szałwii, tymianku, macierzanki lub wierzby. Wszystkie te zioła mają właściwości odkażające i przeciwzapalne.
Zapobieganie
Gdy pęcherze tworzą się w okolicy pięt, zapewne powstają w wyniku noszenia źle dopasowanych butów. W tej sytuacji bardzo często pomaga włożenie do butów tzw. koreczków. Poza tym należy nosić skarpetki lub rajstopy, ponieważ one w znacznym stopniu chronią stopy poprzez zmniejszenie tarcia. Podobnie działa talk, polecany na co dzień osobom wrażliwym. Przed planowanym intensywnym marszem dobrze jest natłuścić okolice skóry, która będzie narażona na uraz. Można to zrobić wazeliną lub innym natłuszczającym kremem do stóp. Sportowcom można zalecić smarowanie wrażliwych okolic skóry 10% roztworem kwasu garbnikowego (taniny) dwa razy dziennie przez 2-3 tygodnie. Powoduje to stwardnienie skóry, co chroni przed otarciem i pęcherzami.