Vitamarket.pl
Blog - Ostry ból zęba Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Ostry ból zęba
Ostry ból zęba

Ból zęba bywa niezwykle dokuczliwy. Sprawia, że osoby dotknięte tą dolegliwością stają się rozdrażnione, nie mogą się skoncentrować, nie mogą nawet spać. Ząb może boleć przy najmniejszym ruchu, przy najmniejszym ruchu, przy jedzeniu, podczas picia, nawet pod wpływem ciepła lub zimna.

Objawy

Ból zęba może mieć charakter ostry lub przewlekły. Może być to ból bardzo intensywny bądź tępy, zawsze jest jednak bardzo nieprzyjemny. Gdy ząb boli przy dotyku oznacza, to iż problem dotyczy jego samego, gdy reaguje na zmiany temperatury, mamy do czynienia z nadwrażliwością, spowodowaną zazwyczaj przez odsłonięcie tkanki zęba spod warstwy szkliwa. Bólowi zęba może towarzyszyć ból głowy, ucha lub pewnej okolicy twarzy, której unerwienie jest związane z unerwieniem chorego zęba. Czasami chorobie zęba towarzyszy także proces zapalny w obrębie dziąsła, niekiedy pojawia się gorączka.

Przyczyny

Ból zęba może wynikać z rozmaitych przyczyn. Może być skutkiem zakażenia miazgi zęba lub dziąsła wokół. Może być spowodowany przez powstały ubytek, pęknięcie zęba dwukorzeniowego, przez pozostający pomiędzy zębami lub w ubytku pokarm, wreszcie może on być spowodowany przez uraz, np. uderzenie.

Leczenie naturalne

Prawdziwą przyczynę bólu zęba można ustalić jedynie stomatolog. Jednak zanim dojdzie do wizyty w jego gabinecie, można zastosować kilka sposobów przynoszących ulgę.

Homeopatia

Dwa najbardziej skuteczne preparaty to Chamomilla i Aconitum, zwłaszcza gdy ból jest ostry i pulsujący. Ponadto można stosować Colocynthis, Belladonę i Mercurius solubilis.

Naturopatia

Prostym sposobem przynoszącym ulgę zwłaszcza wtedy, gdy zalegający pokarm powoduje ból, jest energiczne płukanie ust wodą. Często zalegający pokarm ulega wtedy usunięciu. Jeśli płukanie nie przynosi rezultatu, można oczyścić szpary międzyzębowe nitką dentystyczną. Polecane jest także każdorazowo po jedzeniu płukanie ust wodą z dodatkiem soli kuchennej. Inną metodą jest przepłukanie okolic bolącego zęba alkoholem. Łyk mocnego alkoholu przytrzymuje się w ustach po stronie zęba, który sprawia nam ból, część alkoholu jest wchłaniana przez dziąsło i łagodzi w ten sposób ból. Bardzo dobrym sposobem jest także masaż dziąsła w pobliżu bolącego zęba za pomocą kostki lodu, przynosi to znaczną ulgę wielu osobom.
Jeśli ból jest związany ze zmianami temperatury, należy pamiętać, aby nie spożywać lodów lub innych zimnych ani zbyt gorących dań, a przy wychodzeniu na zimne powietrze zamykać usta.

Aromaterapia

Poleca się miejscowe stosowanie olejku goździkowego lub cynamonowego. Olejkami smaruje się dziąsła lub szyjki zębowe bądź nasączone olejkami waciki wkłada się do ubytków. Goździki można również żuć, gdyż wtedy wydziela się skutecznie działający olejek eteryczny.

Akupresura

Należy uciskać punkt położony dwa palce przed nasadą uszu, w zagłębieniu pod kośćmi policzkowymi. Kierunek ucisku powinien być do środka i do góry, a czas jego trwania około 2 minut. Zabieg można powtarzać.

Ziołolecznictwo

W podobny sposób jak olejków eterycznych można używać wyciągu z mięty pieprzowej. Do płukania jamy ustnej stosuje się natomiast rozcieńczoną wodę nalewkę z nagietka, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe w stosunku do zmienionych chorobowo dziąseł, w dalszej kolejności można zrobić płukankę z naparu z szałwii, mirry lub mieszanki ziołowej Septosan.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium