Vitamarket.pl
Blog - Robaczyca Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Robaczyca
Robaczyca

Robaczyce to choroby powodowane przez kilka rodzajów pasożytów, żyjących w naszym środowisku. Mogą one przydarzyć się każdemu, a szczególnie dzieciom, mającym dużo kontaktów z rówieśnikami i nie zawsze świadomym, jak istotne jest przestrzeganie zasad higieny. Najczęściej występującymi robaczycami są: owsiki, glistnica, tasiemczyca.

Objawy robaczycy

  • Owsica, Owsik ludzki to nicień o długości ok. 1 cm, pasożytujący w jelicie grubym człowieka. Charakterystycznym objawem choroby jest nocny świąd odbytu. U dzieci obserwuje się wzmożoną pobudliwość nerwową, bezsenność, brak apatytu, niechęć do wysiłku fizycznego, zaburzenia koncentracji, mogą też wystąpić bóle brzucha. Miejscowo może dojść do zapalenia odbytu, a u dziewczynek także do zapalenia sromu i pochwy.
  • Glistnica, Glista ludzka to nicień o długości ok. 20-40 cm, pasożytujący w jelicie cienkim człowieka. Z połkniętych wraz z pokarmem jaj glisty uwalniają się larwy, które przenikają przez błonę śluzową jelit przedostają się do krwi, a z nią trafiają do różnych narządów, ale najwięcej z nich gromadzi się w płucach, gdzie dojrzewają. Potem przedostają się do gardła i ponownie zostają połknięte, by znów ulokować się w jelitach. Tam osiągają pełną dojrzałość i mnożą się. W fazie wędrówki larw można obserwować różne objawy alergiczne, jak: pokrzywka, obrzęk powiek, suchy kaszel, duszność napadowa. Może występować również nietypowe, śródmiąższowe zapalenie płuc z gorączką. Inne objawy mogą być podobne do występujących w owsicy, gdyż spowodowane są toksynami wytwarzanymi przez pasożyty. Należą do nich pobolewania brzucha, nerwowość, zaburzenia koncentracji, nudności i wymioty.
  • Tasiemczyce pasożyty lokują się w błonie śluzowej jelita cienkiego i tam dojrzewają. W dużej części przypadków nie dają szczególnych objawów, a chory dowiaduje się o swej chorobie dopiero, gdy zauważy w kale człony tasiemca. Czasem jednak zdarzają się dolegliwości takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, nadmierny apetyt, chudnięcie.

Przyczyny

Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, przez spożywanie produktów zanieczyszczonych jajami lub larwami pasożytów.

Do zakażenia tasiemcem dochodzi po spożyciu mięsa wołowego lub wieprzowego, zawierającego tzw. wągry, tj. larwalne postacie tasiemca.

Leczenie naturalne - ziołolecznictwo

Niektóre zioła działają paraliżująco na robaki, niektóre zaś pomagają je wydalić. Do stosowanych preparatów należą:

  • narecznica samcza
  • granatowiec właściwy
  • gorzkodrzew
  • bylica cytwarowa
  • bylica piołun
  • wrotycz pospolity

Homeopatia

Stosuje się następujące środki: Cina, Teucrium, Santonimun.

Dietetyka

Od wieków środkiem stosowanym w chorobach pasożytniczych jest czosnek. Udowodniono również pozytywne działanie pestek dyni, ogórka i marchwi. Leczenie obejmuje również zmianę diety, gdyż sprzyja to wydalaniu robaków. Ponadto bardzo istotne jest surowe przestrzeganie zasad higieny, częste mycie rąk, dokładne mycie warzyw i owoców, w przypadku owsicy ważne jest zapobieganie drapaniu się dziecka w okolicy odbytu. Spanie w oddzielnych łóżkach zapobiega zarażaniu się domowników

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium