Vitamarket.pl
Blog - Pleśniawki Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Pleśniawki
Pleśniawki

Pleśniawki to drożdżakowate zakażenie jamy ustnej. Często występują w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Prowadzą wtedy do zmian w zachowaniu dziecka, jego niepokoju. Występują najczęściej w okresie obniżenia odporności organizmu (podczas stosowania sterydoterapii, przy chorobach nowotworowych, AIDS). Pleśniawki mają tendencję do nawrotów. W rzadkich przypadkach grzyby dostają się do krwi wtedy prowadzą do stanu zagrożenia życia.

Pleśniawki powoduje grzyb z rodziny drożdżakowców - Candida albicans

Objawy pleśniawki

Pleśniawki mają postać białkowych punkcików widocznych na języku, dziąsłach, błonie śluzowej policzków. Obraz wykwitów jest niekiedy porównywalny do zsiadłego mleka. Zazwyczaj nie można ich usunąć, a gdy do tego dojdzie, to obserwuje się krwawienie.

Przyczyny

Pleśniawki są wywołane przez grzyby Candida albicans, które są stale obecne w niewielkiej ilości na błonach śluzowych ciała. Gdy wewnętrzna równowaga organizmu zostaje zakłócona np. na skutek choroby czy stosowania antybiotyków, drożdżaki zyskują idealne warunki do rozwoju.

Leczenie naturalne

Decydujące znaczenie ma dbałość o higienę jamy ustnej. Osoby ze skłonnością do występowania pleśniawek powinny stosować miękkie szczoteczki, które nie uszkadzają błony śluzowej dziąseł. Lekarze zazwyczaj zalecają antybiotyk- nystatynę, jednak jest wiele środków pomocnych w leczeniu pleśniawek.
Można płukać jamę ustną roztworem soli kuchennej 3 razy dziennie (płaska łyżeczka soli na ½ szklanki letniej wody). U noworodków i niemowląt ważne jest usuwanie resztki mleka z jamy ustnej po karmieniu np. poprzez podawanie niewielkiej ilości przegotowanej wody do picia.
Niekiedy matka oblizuje smoczek, który upadł na ziemię i potem podaje go dziecku. Jest to zachowanie niedopuszczalne, gdyż prowadzi do przeniesienia drobnoustrojów chorobowotwórczych od matki do dziecka. Smoczki po zabrudzeniu powinny być wygotowane.

Homeopatia

Spośród środków homeopatycznych najczęściej zaleca się:
Borax D 6
Mercurius sól D12 - na czerwonawe plamki, jeśli występują również pęcherzyki na błonie śluzowej
Nat. Mur. - stosowany na zmiany koloru białego

Ziołolecznictwo

Zielarze polecają picie herbatki z goździków. Wskazane jest także przemywanie jamy ustnej płynami z aloesem. W leczeniu pleśniawek można skorzystać z herbaty. Zawarta w niej tanina ma działanie ściągające i przeciwbólowe. Wystudzoną torebkę herbaty przykłada się na afty, na kilka minut 4-5 razy dziennie.
Jamę ustną można płukać odwarem przygotowanym z płatków różanych, gotowanych na wolnym ogniu. Stosowane są również płukanki z liści szałwii, malin, łopianu.
U niemowląt zmiany na śluzówkach smaruje się gałęziami nasączonymi nalewką z lawendy. Skuteczny w leczeniu pleśniawek jest wyciąg z mirry ale podrażnia zdrową śluzówkę.

Dietetyka

Należy wyeliminować z diety cukier i jego przetwory, a także ostre przyprawy, aż do czasu wyleczenia infekcji. Powinno się też unikać pokarmów zawierających pleśń - winogron, grzybów, serów typu brie i camembert. Należy natomiast spożywać łagodne pokarmy, bogate w żelazo, cynk, witaminę B 12, kwas foliowy.
Niektórzy przyjmują codziennie czosnek, który jest silnym środkiem przeciwgrzybicznym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium