Fizjologiczne moczenie występuje u niemowląt, jednak po ukończeniu 2 roku życia dziecko nie powinno moczyć się w ciągu dnia, a od ukończenia 3 lat również we śnie. Jednak przed ukończeniem pięciu lat moczenie nocne nie jest traktowane jak problem medyczny. W tym wieku ok. 10% dzieci, głównie , chłopców wciąż moczy się w nocy. Są dwie postacie moczenia nocnego: u dzieci, które nigdy nie przestały się moczyć, oraz u dzieci, które zaczęły moczyć się ponownie.
Objawy
Objawy są zazwyczaj oczywiste. Ważne jest by dziecka, nie zawstydzać. Niektóre dzieci przesypiają spokojnie noc i moczą się w czasie snu, inne moczą się po przebudzeniu. Jeśli towarzyszą temu takie objawy, jak ból lub ogólnie zmęczenie, należy to zgłosić lekarzowi.
Wyeliminowanie stresu z życia malucha przynosi najlepsze efekty w leczeniu tego schorzenia.
Przyczyny
Moczenie się wynika często z niedojrzałości układu nerwowego kontrolującego pęcherz i dzieci z tego wyrastają. Niekiedy przedłuża się ono w czasie, gdy rodzice na każdy „wypadek” reagują karami i dziecko boi się lub ma poczucie winy. Z pewnością lęk i utrata poczucia bezpieczeństwa powodują moczenie, które może być oznaką depresji. Innymi przyczynami mogą być także:
- zakażenia układu moczowego
- wadliwa budowa pęcherza lub cewki moczowej
- cukrzyca
- zahamowanie rozwoju umysłowego
- choroby neurologiczne, powodujące porażenie lub niedowład zwieracza cewki moczowej
Moczenie nocne u dzieci, które zwykle tego nie robią, jest oznaką problemów emocjonalnych lub stresu.
Zapobieganie
Najczęstsza przyczyną moczenia nocnego jest opóźniona kontrola czynności zwieraczy. Dlatego dziecka nie wolno karać, gdy dojedzie do „wypadku”. Początkowo należy podjąć proste środki np. ograniczenie spożywania napojów przed snem lub budzeniem dziecka w nocy w celu oddania moczu. Jeśli moczenie się utrzymuje, trzeba wykluczyć zakażenie dróg moczowych.
Kolejnym sposobem może być podkładanie ceratki pod prześcieradło i zainstalowanie czujnika. Wilgoć uruchamia czujni, który sygnałem dźwiękowym budzi dziecko. Masowanie dziecka przed ułożeniem go do snu także bywa skuteczny, gdyż pomaga się rozluźnić i spokojnie przespać noc.
Leczenie naturalne - ziołolecznictwo
Stosuje się napar z dziurawca, aby zmniejszyć stres i wywołać uczucie relaksu. Garść wysuszonego ziela należy zalać 1 litrem gorącej wody, zostawić na 60 minut, przecedzić i dawać dziecku na godzinę przed snem jako ostatni napój.
Można także sporządzić odwar z następujących ziół:
- Liść mącznicy - 50 g
- Liść melisy - 50 g
- Korzeń kozłka lekarskiego - 50 g
- Ziele tasznika - 50 g
- Ziele rdesu ptasiego - 50 g
- Ziele skrzypu - 50 g
- Ziele dziurawca - 50 g
- Ziele rdesu ostrogorzkiego - 50 g
- Koszyczek arniki - 50 g
Łyżeczkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku. Odwar pić dwa razy dziennie po szklance.
Przed snem należy posadzić dziecko na nocnik, aby oddało mocz.
Homeopatia
Można zastosować Equisetum, gdy dziecko moczy się przez sen i Belladonę gdy zdarza się to wcześnie w nocy.
Inne terapie
Refleksoterapeuta masuje receptory odpowiedzialne za funkcjonowanie splotu słonecznego i pęcherza. Ajurweda skupia się na zrównoważeniu tridishas. Jeśli problem jest wywołany przez stres lub czynniki natury psychologicznej pomocna może być terapia sztuką.
Hipnoterapia może wzbudzić w dziecku pragnienie obudzenia się w momencie wypełnienia pęcherza i pójścia do toalety. Skuteczna może być także akupunktura.
Technika Alexandra pomaga dziecku pozbyć się napięcia.