Vitamarket.pl
Blog - Chroniczne zaburzenia snu Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Chroniczne zaburzenia snu
Chroniczne zaburzenia snu

Próżne zasypianie i bezsenność mogą przeplatać się z trudnym zasypianiem i częstym budzeniem się. Czas trwania snu w zależności od wieku dziecka wynosi w ciągu doby średnio:
• U niemowląt: 16-20 godzin
• U dzieci od 2 do 5 roku życia: 12-16 godzin
• U dzieci powyżej 6 roku życia: 9-11 godzin.

Wypicie napoju rumiankowego zapewni dziecku spokojny sen.

Objawy

Noworodki i małe dzieci zawsze śpią tyle, ile wymaga tego ich organizm. Problem polega na tym że nie zawsze pory ich snu pokrywają się z godzinami, w których zwykle sypiają dorośli. Zwykle ok. 6 miesiąca rozkład dnia niemowlęcia zaczyna pokrywać się z rozkładem dnia osoby dorosłej. Ok. 9 miesiąca życia dziecka mogą pojawić się problemy związane z zostawieniem go samego w łóżeczku. Jeśli jednak będziemy co wieczór konsekwentnie powtarzać kojący i pełen czułości rytuał kładzenia dziecka do snu (najlepiej już od 6 miesiąca życia), w końcu jego poczucie bezpieczeństwa wzrośnie i nie będzie już się bało pozostawić samo.
U nieco starszych, bardzo wrażliwych dzieci lub maluchów oglądających nieodpowiednie programy telewizyjne i słuchających niewłaściwych dla ich wieku historii mogą pojawić się nocne koszmary. Dzieci budzą się wtedy z krzykiem, są przerażone i nie mogą zasnąć ponownie.

Przyczyny

Przyczyn trudności w zasypianiu małych dzieci i niemowląt jest bardzo wiele. Do najczęstszych należą:

  • hałas w mieszkaniu lub jego otoczeniu
  • przegrzanie
  • niedobór świeżego powietrza
  • świąd skóry
  • zaparcie
  • kolka
  • ząbkowanie
  • nieobecność matki lub innej bliskiej osoby podczas zasypiania

Czasami jednak przyczyną bezsenności jest początek choroby, a czasami dziecko jest po prostu rozbudzone lub za bardzo podniecone wrażeniami, z jakimi zetknęło się w ciągu dnia. Starsze dzieci mogą martwić się szkołą lub sytuacją rodzinną.

Leczenie naturalne

Z łóżeczka dziecinnego należy starać się uczynić miejsce specjalne - pozwolić dziecku wybrać pościel, umieścić tam jego ulubione zabawki. Nie wolno posyłać malucha do jego pokoju lub łóżka za karę, nie można też pozwalać dziecku przed snem na oglądanie telewizji lub granie w gry komputerowe, gdyż to wszystko jest źródłem nadmiernej liczby wrażeń i czasem niewłaściwych emocji.

Homeopatia

Dzieci płaczące w nocy można próbować uspokoić preparatem Bronia lub Cilocunthis. W przypadku nocnych koszmarów podaje się Calcarea carb lub Antimonium tart.

Aromaterapia

Do kąpieli dodaje się klika kropel olejku rumiankowego, z geranium, różanego lub lawendowego. Można też pokropić poduszkę olejkiem lawendowym lub spalać wymienione olejki w kominku zapachowy. Innym sposobem jest wykonanie dziecku przed snem łagodnego masażu z użyciem olejku lawendowego lub rumiankowego rozcieńczonych w oleju bazowym.

Dietetyka

Przede wszystkim przed snem należy unikać podawania dziecku obfitych posiłków. Pomocne mogą być natomiast następujące środki:

  • Wypicie niewielkiej ilości ciepłego mleka;
  • Wypicie mleka z dodatkiem niewielkiej ilości drożdży piwnych i miodu ( sposób zalecanych dla dzieci powyżej 4 roku życia)
  • Starszym dzieciom można podawać przed snem pastylki zawierające cynk

Ziołolecznictwo

Płaczące dziecko można uspokoić naparem rumianku podanym na godzinę przed snem. Innym sposobem jest dodanie do ciepłej kąpieli mocnego naparu z rumianku, lawendy i lipy. Dobre działanie ma także podany przed snem miód z dodatkiem kilku kropel nalewki z kocimiętki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium